Частина вагнерівців підійшла до литовського кордону. Прем'єр Польщі терміново зустрівся з президентом Литви через імовірні провокації з боку Білорусі

Моравецький і Науседа зустрілися біля Сувальського коридору – району, гіпотетичне захоплення якого Росією відрізає країни Балтії від НАТО
Фото: lrp.lt

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 3 серпня зустрівся з президентом Литви Гітанасом Науседою в районі прикордонного польського міста Сувалки. Про зустріч Науседа написав у Twitter.

"Продуктивна зустріч із прем'єром Польщі біля Сувальського коридору для обговорення ситуації з безпекою на наших кордонах", – написав президент Литви.

Він наголосив, що присутність у Білорусі найманців визнаної у світі злочинною організацією ПВК "Вагнер" є додатковим чинником ризику для Литви, Польщі й союзників по НАТО.

"Ми залишаємося пильними й готовими до будь-якого ймовірного сценарію розвитку подій", – додав Науседа.

Під час зустрічі Науседа заявив, що частина вагнерівців, дислокованих у Білорусі, уже підійшла до литовського кордону, зайнявши позицію в районі Гродно, повідомляє LRT.

"Ця ситуація дуже зручна для організації провокацій як на кордоні Польщі й Білорусі, так і на кордоні Литви та Білорусі", – наголосив президент Литви.

За його словами, уже вжито заходів, посилено охорону кордону Литви, підготовлено й оновлено плани прикриття кордону, які передбачають посилення і з боку армії.

Моравецький напередодні у відеозверненні заявив, що "співпраця між Польщею й Литвою має важливе значення перед загрозами та провокаціями", його цитувало RMF 24. Він наголосив, що Польща залишається під постійною загрозою провокацій і гібридних атак із боку спецслужб Білорусі й Росії.

"Саме для ескалації напруженості на східному фланзі НАТО в Білорусь завезли найманців із групи "Вагнер". Таких провокацій буде більше, і вони будуть розраховані на те, щоб створити розгубленість у Польщі та інших країнах НАТО, особливо в нашому регіоні, тож завтра я проведу термінову зустріч із президентом Литви Гітанасом Науседою на Сувальському перешийку", – анонсував Моравецький.

 

Контекст:

23–24 червня засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин влаштував заколот у РФ. Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, заявив, що він вів переговори з Пригожиним і переконав його зупинити рух вагнерівців на Москву. У Кремлі повідомили, що за підсумками переговорів Пригожин "піде в Білорусь". Після заколоту президент країни-агресора РФ Володимир Путін закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе також піти в Білорусь, заявив він.

За даними Держприкордонслужби України станом на 23 липня, у Білорусі вже перебуває приблизно 5 тис. найманців ПВК.

У середині липня, як повідомило Bild, голова комітету Держдуми Росії з оборони Андрій Картаполов в ефірі одного з російських пропагандистських шоу заявив, що ПВК "Вагнер" спрямували в Білорусь "не тільки й не стільки" для того, щоб навчати білоруські збройні сили, а тому "в разі чого" Росії буде потрібен Сувальський коридор.

Bild нагадав, що російські пропагандисти нерідко згадують Сувальський коридор, оскільки гіпотетичне захоплення цієї території поєднало б Калінінградську область Росії й Білорусь, відрізавши від інших країн НАТО Литву, Естонію та Латвію.

23 липня Лукашенко заявив, що його почали "напружувати" вагнерівці, які перебувають у країні, оскільки вони постійно "просяться на захід", зокрема в Польщу, "на екскурсію у Варшаву й Жешув". "Звісно, я тримаю їх у центрі Білорусі, як домовилися. Не хотілося б туди їх передислоковувати. Тому що в них настрої погані", – сказав він. 1 серпня Лукашенко назвав цю заяву жартом.

Через переміщення вагнерівців у Білорусь Польща вирішила посилити оборону східного кордону. В уряді повідомили, що збільшать як кількість військовослужбовців на кордоні, так і кількість різного типу загороджень та укріплень. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина допоможе своєму союзнику по НАТО Польщі в разі ймовірного нападу бойовиків ПВК "Вагнер" із сусідньої Білорусі.

Наприкінці липня Моравецький повідомив, що понад 100 вагнерівців у Білорусі рушили в бік Сувальського коридору.