Глава Росспівробітництва про призначеного міністра інформації Казахстану: Не співпрацюємо з русофобською поганню
Про це 12 січня в Telegram повідомив глава відомства Євген Примаков.
"Поважаючи суверенітет братнього Казахстану і зусилля щодо встановлення миру в республіці, наважуюся нагадати вже старе, перевірене правило, яке автоматично працює і полягає в тому, що Росспівробітництво не підтримує контактів, не працює і не співпрацює з русофобською поганню, що повністю запобігає будь-якій нашій взаємодії зі згадуваним міністром та очолюваним ним міністерством інформації в нинішній конфігурації", – написав Примаков.
Водночас він зазначив, що не має права втручатися в кадрову політику керівництва республіки, як і російське МЗС.
"Якщо йдеться про справжній суверенітет, ну так і будемо його поважати, навіть враховуючи такі цитати з пана міністра інформації Умарова", – наголосив Примаков.
Російські ЗМІ приписують Умарову "образливі висловлювання" про святкування в Росії "незрозумілого Дня Перемоги".
За їхньою інформацією, Умаров "надає активну підтримку казахстанським націоналістам" і допомагав організатору "мовних патрулів", учасники яких перевіряли в магазинах та державних установах, чи говорять там казахстанською, а росіян називали "гастарбайтерами".
Примаков процитував кілька фраз, які нібито говорив Умаров на адресу росіян:
- Коли всі будуть напиватися горілкою та святкувати незрозумілий День Перемоги, ви згадаєте молитвою наших нещасних дідів, які не повернулися із чужої війни. Кого перемогли, що перемогли?
- Не забувайте, що ви тут нав'язана діаспора, а не автохтони, і подякуйте, що ваші права дотримуються і вас як колонізаторів в інших країнах ніхто не жене.
- Постійно переконуюсь, що якщо в бізнесу в Астані російський господар, то сервіс там огидний – ніби у "совок" потрапив. Чи у крові в них?
До призначення міністром Умаров був віцеміністром інформації та суспільного розвитку Казахстану. Новий уряд президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв призначив 11 січня.
Контекст:
У перші дні січня Казахстан охопили масові протести. Акції, які розпочалися як локальні мітинги проти підвищення цін на скраплений газ, набули загальнонаціонального та політичного характеру. Однією з вимог протестувальників було повне усунення від влади експрезидента Нурсултана Назарбаєва. Незабаром протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями.
5 січня президент Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизельне паливо та усунув Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Попри це протести у країні тривали.
5 січня на всій території Казахстану ввели режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.
Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку, куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан. В ОДКБ вирішили скерувати до Казахстану "миротворчі сили", вони "почали виконувати завдання" в цій країні. За даними Токаєва станом на 10 січня, у Казахстані було розгорнуто сили ОДКБ у кількості 2030 осіб та 250 одиниць техніки.
Увечері 6 січня казахстанські силовики оголосили, що звільнили центр Алмати від протестувальників, а 9 січня у МВС Казахстану заявили, що "в усіх регіонах країни ситуацію стабілізовано".
9 січня МВС Казахстану повідомило, що серед правоохоронців загинуло 16 людей, постраждало понад 1300 осіб. Офіційні дані про жертв серед протестувальників – вбито 26 людей і постраждало понад 1 тис. осіб – не оновлювали із 6 січня. 9 січня влада повідомила про 164 загиблих під час протестів, але пізніше це повідомлення назвали технічною помилкою.
У протестувальників немає централізованого штабу, й інформації від них про кількість загиблих та постраждалих ніхто не озвучував, але громадські активісти впевнені, що вона значно більша, ніж називала влада.
Станом на 11 січня кількість затриманих у Казахстані, за даними МВС, сягнула 9,9 тис. осіб.
Токаєв 11 січня заявив, що місію ОДКБ у Казахстані успішно завершено, 13 січня почнеться виведення контингенту. За його словами, процес виведення контингенту "триватиме не більше ніж 10 днів".
Росспівробітництво – федеральний орган виконавчої влади Росії для надання держпослуг та управління держмайном у сфері забезпечення і розвитку міжнародних відносин РФ з іноземними державами. В Казахстані діє філія Росспівробітництва – Російський центр науки і культури у Нур-Султані.