Палата представників США пішла на канікули, не розглянувши законопроєкту про допомогу Україні
Спікер Палати представників США Майк Джонсон оголосив перерву в її роботі без подання на голосування законопроєкту про допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню. Про це 15 лютого пише The Hill.
Голосування за законопроєкт про допомогу союзникам мало відбутися 16 лютого, але його скасували. Палата представників повернеться до роботи 28 лютого.
У Білому домі розкритикували рішення спікера Палати представників США Майка Джонсона відправити нижню палату Конгресу на канікули без розгляду законопроєкту, який містить допомогу Україні.
Зокрема, спікер Білого дому Ендрю Бейтс зазначив, що "щодня, коли спікер Джонсон спричиняє погіршення нашої національної безпеки, Америка програє".
Бейтс підкреслив, що спроби ігнорувати законопроєкт про допомогу трьом країнам підривають репутацію республіканців і "втеча на дострокові канікули лише посилює проблеми".
За словами спікера, Джонсон завдає шкоди національній безпеці США заради політики, а канікули, на які він розпустив Палату представників, є "незаслуженими".
Президент США Джо Байден також розкритикував конгресменів.
"Нездатності підтримати Україну в цей критичний момент ніколи не забудуть", – написав він у Х.
Контекст:
20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. 5 лютого Сенат США презентував документ, у ньому загальна сума виділених коштів становила $118 млрд, із них Україні було передбачено $60 млрд. Але в підсумку частина республіканців назвала двопартійну угоду мертвою і заявила, що шансів ухвалити цей законопроєкт немає. Саботувати угоду республіканців закликав і експрезидент Дональд Трамп, він сказав, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і він не має бути прив'язаним до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.
Сенат не підтримав цього законопроєкту. Також у верхній палаті Конгресу провалили голосування щодо законопроєкту, який передбачав надання допомоги лише Ізраїлю.
8 лютого Сенат підтримав розгляд законопроєкту про допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону. Його врешті-решт і винесли на голосування й ухвалили 69 голосами.
13 лютого Сенат США остаточно підтримав пакетний законопроєкт із допомогою Україні, Ізраїлю й Тайваню. Його має затвердити Палата представників.
Джонсон ще до його ухвалення розкритикував законопроєкт за те, що він не регулює питань безпеки кордонів США, і заявив, що палата діятиме "на власний розсуд" під час його розгляду.