Парламент Угорщини відмовився розглянути заявку Швеції на вступ у НАТО. Процес блокує партія Орбана – ЗМІ

Пропозицію про проведення голосування щодо заявки Швеції на вступ у НАТО парламент Угорщини відхилив 24 жовтня
Фото: EPA (ілюстративне)

Парламент Угорщини 24 жовтня відхилив пропозицію про проведення голосування за заявкою Швеції на вступ у НАТО, партія Fidesz, яку очолює прем'єр-міністр Віктор Орбан і яка має абсолютну більшість, стверджує, що шведські політики говорять "відверту брехню" про стан угорської демократії. Про це 25 жовтня написало Associated Press.

Як зазначили в опозиції, пропозицію про призначення голосування заблокували представники Fidesz. Наступний можливий час для голосування щодо ратифікації заявки Швеції буде призначено на парламентську сесію, яка розпочнеться 6 листопада.

Угорщина є останньою перешкодою на шляху прийняття Швеції в НАТО після того, як президент Туреччини Реджеп Ердоган 23 жовтня підписав протокол про вступ Швеції до Альянсу і передав документ у парламент Туреччини. Схвалити вступ Швеції мають усі члени НАТО – 31 союзник.

У МЗС Угорщини заявляли у липні, що Будапешт підтримає заявку Швеції на вступ у НАТО, щойно Туреччина буде готова це зробити.

Контекст:

Швеція одночасно з Фінляндією подала заявку на вступ у НАТО 18 травня 2022 року – після того, як РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. 29 червня Альянс ухвалив рішення про запрошення Фінляндії та Швеції до членства в Альянсі. Фінляндія стала членом НАТО 4 квітня 2023 року.

Заявку Швеції в НАТО гальмували дві країни – Туреччина й Угорщина. Туреччина заявляла, що не схвалить членства країни в НАТО, якщо та не видасть "терористів" на запит Туреччини ("терористами" в Анкарі, зокрема, вважають членів Робітничої партії Курдистану). У Швеції відреагували, сказавши, що цього не відбудеться, і процес зупинився.

У червні генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Швеція виконала всі вимоги Туреччини щодо вступу в НАТО.

Американська влада обіцяла, що після розблокування вступу Швеції в НАТО Туреччина отримає американські винищувачі F-16.