Прем'єр Польщі: Хочу сказати Зеленському, щоб він більше ніколи не ображав поляків
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав президента України Володимира Зеленського "більше ніколи не ображати поляків". Про це Моравецький сказав 22 вересня у Свіднику, його цитує PAP.
Зеленський під час виступу в Генасамблеї ООН 19 вересня заявив, що після того, як РФ зірвала Чорноморську зернову ініціативу, Україна працює над забезпеченням продовольчої стабільності.
"Ми запустили тимчасовий морський експортний коридор із наших портів. І ми працюємо над збереженням сухопутних маршрутів для експорту зерна. І тривожно бачити, як дехто у Європі, деякі наші друзі у Європі розігрують солідарність у політичному театрі, роблячи із зерна трилер. Може здатися, що вони грають власну роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора", – заявив президент України на тлі рішення Польщі, Угорщини та Словаччини заборонити імпорт українського зерна на національному рівні.
Моравецький під час зустрічі у Свіднику наголосив, що в Україні триває війна за безпеку Європи, а Польща допомагає їй, надаючи зброю й організовуючи її постачання Києву від західних союзників через хаб у Жешуві.
"Але я також хочу сказати президенту Зеленському, щоб він більше ніколи не ображав поляків, як він це зробив нещодавно під час свого виступу в ООН, поляки цього ніколи не дозволять. […] У нинішньому геополітичному контексті ми відстоюватимемо всі наші аргументи, і ми знаємо, як ці аргументи має бути сформовано", – наголосив Моравецький.
Президент Польщі Анджей Дуда, коментуючи слова Зеленського в Генасамблеї ООН, зазначив, що президент України не згадував про Польщу, "але підтекст, звісно, був, і ми його зрозуміли".
Водночас Дуда заявив, що готовий поговорити із Зеленським, коли буде можливість, і вважає його своїм другом.
Зеленський і Дуда мали зустрітися 19 вересня на полях сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, але зустрічі не відбулося. За словами Дуди, причиною стали затримки у графіку виступів лідерів у Генасамблеї.
Контекст:
Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина та Словаччина (до кінця року) в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.
18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини й Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі й Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.
19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти та яблук із Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.
21 вересня в Мінагрополітики України повідомили, що Україна та Польща домовилися розробити план взаємодії щодо експорту українського зерна.