"Знято з порядку денного". Зустріч Дуди із Зеленським 19 вересня в Нью-Йорку не відбулася

ЗМІ повідомляли, що Зеленський і Дуда (на фото) обговорять у Нью-Йорку експорт українського зерна в Польщу
Фото: Jakub Szymczuk / prezydent.pl

Зустріч президентів України та Польщі Володимира Зеленського й Анджея Дуди в Нью-Йорку на полях сесії Генасамблеї ООН 19 вересня не відбулася з організаційних причин. Про це Дуда повідомив журналістів на брифінгу, відеозапис опубліковано в X канцелярії президента Польщі.

За словами Дуди, причиною стали затримки у графіку виступів лідерів у Генеральній Асамблеї ООН.

"Ми мали зустрітися об 11.30, але я тоді виступав… У кожного з нас свій строго розписаний графік дня. І, можливо, ця зустріч відбудеться пізніше. Наразі це, як то кажуть, знято з порядку денного через те, що змістився погодинний розклад", – розповів президент Польщі.

78-ма сесія Генасамблеї ООН відбувається в Нью-Йорку із 12-го до 30 вересня. Зеленський прибув у США ввечері 18 вересня і назвав деталі свого візиту.

ЗМІ повідомляли, що Зеленський і Дуда обговорять у Нью-Йорку експорт українського зерна в Польщу.

Говорячи про суперечку між Варшавою й Києвом через заборону Польщею ввезення української агропродукції, Дуда на брифінгу порівняв Україну з потопельником, який "може затягнути на глибину". Він зазначив, що Польща захищає інтереси своїх фермерів і не закрила своїх кордонів для транзиту українського зерна, реалізуючи угоди про транспортні коридори через країну.

Контекст:

Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії і Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.

15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно, наприклад, із системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно.

Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна. Болгарія заборону скасувала.

18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини й Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі й Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.

19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти і яблук із Польщі.