Нуланд: Путінський підхід до переговорів: "Що моє – моє, а що ваше – обговоримо". Мета США – підготувати Київ так, щоб він зміг домовлятися з позиції сили

Нуланд вважає, що зараз в України ще немає ресурсів для відновлення своїх кордонів зразка 1991 року
Фото: ЕРА

Завдання США полягає в посиленні України настільки, щоб у разі переговорів із країною-агресором РФ Київ міг вести їх із позиції сили. Про це в опублікованому 13 травня інтерв'ю "Медузе" заявила колишня заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд.

"Чи переходити до обговорення миру взагалі й коли переходити – це рішення України. Поки путінський підхід до переговорів має такий вигляд: "Що моє – моє, а що ваше – це обговоримо". Тому мета американської стратегії зараз – це так підготувати Київ у військовому, економічному й політичному сенсі, щоб він зміг почати домовлятися з позиції сили. Щоб [нелегітимний президент РФ Володимир] Путін та його воєначальники зрозуміли, що ця війна для них програшна й настав час уже дійти згоди. У власних інтересах", – сказала Нуланд.

Вона зазначила, що зараз в України ще немає ресурсів для відновлення своїх кордонів зразка 1991 року.

"Усі війни закінчуються переговорами, і це завдання України – вирішувати, яка в неї мета щодо територій. Але просто зараз Київ недостатньо сильний, щоб почати домовлятися. Ми б хотіли, щоб Путін покинув кожен квадратний кілометр української землі. Але поки – поки Україна не стала досить сильною, – ми не знаємо, що можливо в цьому плані", – підкреслила колишня заступниця держсекретаря США.

На її думку, президент України Володимир Зеленський досить ефективно просуває українську формулу миру.

"Київ постійно й далі розвиває ту формулу миру, яку Зеленський запропонував уже більше ніж рік тому: суверенітет, територіальна цілісність, виведення російських військ, репарації, повернення дітей – усі ці речі. На деяких зустрічах, як у Давосі, Зеленський збирає до 50–60 держав, до того ж не лише американських союзників, але й найбільші позаблокові країни: Індію, ПАР, Бразилію, Індонезію. І всі вони підтримують вироблені Києвом принципи. Зеленський був неймовірно ефективним у своїх спробах нагадати світу, який саме вигляд матиме справедливе врегулювання цієї війни. Путіну не дозволять підкорити Україну", – резюмувала Нуланд.

Контекст:

Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року РФ українських територій, зокрема Криму.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому – березні 2022 року відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня в Туреччині). Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті. Українська делегація у Стамбулі офіційно запропонувала підписати договір про гарантії безпеки. Інший член переговорної групи, посол України Олександр Чалий, стверджував, що Україна фактично буде згодна на без'ядерний і позаблоковий статус, якщо буде підписано запропонований Києвом договір про міжнародні гарантії безпеки. Проте згодом переговорний процес припинили, бо з російського боку немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України 17 травня. Президент США Джо Байден 31 травня заявив, що переговори України з Росією "зайшли у глухий кут" не із провини Києва.

30 вересня 2022 року Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але із чинним президентом РФ Володимиром Путіним це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення РНБО, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".

Путін 12 вересня 2023 року стверджував, що першим кроком до діалогу може стати скасування указу Зеленського про заборону переговорів із ним. 23 грудня The New York Times написала, що Путін із вересня надсилає сигнали про готовність заморозити війну.

25 лютого 2024 року Зеленський відкинув імовірність переговорів про мир в Україні з Путіним. "А можна говорити із глухою людиною?" – наголосив президент України.