Через блокування кордонів економіка України втратить мільярди євро. ФРУ звернулася до президента України та президентки Єврокомісії

Наслідки блокування кордонів потребують особистого втручання перших осіб держав, переконані у Федерації роботодавців України
Фото: fru.ua

Федерація роботодавців України разом з Асоціацією міжнародних автомобільних перевізників України надіслала офіційне звернення до президента України Володимира Зеленського та президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Автори заявили, що прямі втрати економіки України від блокування низки пунктів пропуску на польсько-українському кордоні вже становлять понад €400 млн.

"Ситуація з блокуванням із 6 листопада однією з польських асоціацій перевізників пунктів пропуску на українсько-польській ділянці державного кордону носить надзвичайно небезпечні наслідки для економіки та національної безпеки України. Водії без елементарної допомоги з боку Червоного Хреста та інших організацій, два смертельні випадки й загроза перевезенням, від яких прямо залежить національна безпека України", – ідеться в повідомленні.

Якщо ж рахувати непрямі втрати – штрафи щодо українських експортерів за зриви контрактних зобов’язань, відмови від укладання контрактів з українськими контрагентами на новий рік тощо – то втрати вже вимірюють мільярдами євро, додали автори звернення.

У федерації вважають, що вимоги польських страйкарів мають зухвалий характер і порушують зобов’язання Польщі щодо міжнародних договорів, а подекуди "є прямим втручанням у внутрішні справи України та є дискримінаційними".

Представники організації стурбовані тим, що за прикладом Польщі Асоціації міжнародних автомобільних перевізників Польщі, Литви, Чехії, Словаччини та Угорщини надіслали на адресу президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн спільну заяву, якою вони ініціюють термінове обговорення питання повернення дозволів для українських перевізників.

"Ми, представники українських виробників і перевізників, можемо впевнено сказати, що Угода між Україною та ЄС про вантажні автомобільні перевезення жодним чином не порушує принципів рівної конкуренції на європейському ринку вантажних автомобільних перевезень, надаючи рівну можливість бездозвільного виконання перевезень між сторонами у двосторонньому та транзитному сполученнях. Натомість перевізники всіх країн ЄС мають право здійснювати перевезення в Україну без будь-яких дозволів і ліцензій ЄКМТ (Європейська конференція міністрів транспорту."ГОРДОН"). Водночас перевізники з ЄС не ризикують виконувати перевезення в Україну з огляду на надзвичайно небезпечну ситуацію в країні через військові дії", – підкреслили у ФРУ.

Автори спрямували свої пропозиції з розвʼязання проблеми президенту України, вони передбачають проведення зустрічей із представниками Польщі на різних рівнях, зокрема між митними та прикордонними службами країн, звернення до гуманітарних організацій для підтримки заблокованих водіїв харчуванням, теплими речами та медичною допомогою.

Також серед запропонованих кроків – консультації з Європейською комісією щодо недопущення подальшої дискримінації українських перевізників і внесення змін до Угоди між Україною та ЄС про вантажні автомобільні перевезення, забезпечення рівних умов для міжнародних перевізників наших країн.

"Наслідки блокування кордонів такі значні, що потребують особистого втручання перших осіб держав і взаємодії органів влади на всіх рівнях", –  переконані у Федерації роботодавців України.

Контекст:

З початку листопада польські перевізники страйкують і блокують рух вантажівок у трьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні ("Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне"). Уранці 23 листопада польські перевізники почали блокаду четвертого пункту пропуску – "Шегині – Медика".

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") ратифікували й погодили всі члени ЄС, її підписали між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.

9 листопада віцепрем'єр-міністр із відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков повідомив, що з обох боків кордону внаслідок акції протесту заблоковано понад 20 тис. транспортних засобів. За його словами, такий тиск не призведе до зміни міжнародних договорів, які діють між Україною та ЄС.

13 листопада польські автоперевізники заявили, що переговори з українським урядом не врегулювали спору і вони й далі блокуватимуть кордон з УкраїноюПредставник Єврокомісії Адальберт Янц заявив 16 листопада, що поновлення системи дозволів або квот для автомобільних перевезень, чого вимагають польські перевізники, не є юридично можливим.

20 листопада агентство Reuters із посиланням на заступника міністра економіки, торговельного представника України Тараса Качку повідомило, що Україна сподівається цього тижня провести переговори з Польщею та Європейською комісією стосовно розблокування українсько-польського кордону. Качка назвав ситуацію "передкризовою".

12 листопада український водій, який планував перетнути кордон, помер у своїй вантажівці перед пунктом пропуску "Дорогуськ – Ягодин". Повідомляли, що 54-річний чоловік 11 листопада приїхав на парковку в місті Холм (Польща) й залишився чекати там перетину кордону.

У ніч на 23 листопада на польському кордоні помер другий український водій. Посольство України у зв'язку із цим надіслало Польщі ноту, вимагаючи розблокувати рух. Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач повідомив, що Україна почала збір даних для евакуації українських водіїв, які застрягли в черзі на польсько-українському кордоні.