Україна після смерті другого водія на польсько-українському кордоні надіслала Польщі ноту, вимагаючи розблокувати рух

ЗМІ повідомляли, що до блокування кордонів України можуть бути причетні спецслужби країни-агресора РФ
Фото: EPA

Посольство України у Варшаві після смерті другого українського водія у черзі на польсько-українському кордоні терміново звернулося із черговою офіційною нотою до МЗС Польщі, вимагаючи розблокувати рух вантажних транспортних засобів. Про це 23 листопада повідомив у Facebook посол України у Польщі Василь Зварич.

За його словами, відповідні сигнали доведено також до МВС та адміністрації Польщі.

"Обмеження вантажного руху польськими протестувальниками створює загрозу життю та здоров'ю людей, спричиняє значну загрозу безпеці та порядку руху на дорогах загального користування, а відтак, відповідно до норм закону Республіки Польща "Про зібрання", дає прямі підстави до розпуску страйку представником органу місцевого самоврядування, який видав дозвіл на його проведення", – написав Зварич.

Він закликав польську владу до "рішучих дій із розблокування руху" та недопущення, щоб українські, польські й іноземні водії вантажного автотранспорту "простоювали у багатокілометрових чергах без належних для цього умов", стаючи "заручниками дій організаторів протесту".

"Кожен має право на протест і відстоювання своєї позиції. Але обрана цього разу форма, час і тривалість зібрання, у складних погодних умовах, створюють реальну загрозу життю і здоров'ю, а також безпеці людей. Саме тому вкрай важливо зберегти людські життя, припинити блокування руху автотранспортних засобів та дати водіям можливість безперешкодно повернутися додому", – наголосив посол України.

Український водій помер уночі в Корчові [Польща] на стоянці, повідомили 23 листопада в Асоціації міжнародних автоперевізників.

Це другий смертельний випадок із початку блокади кордону польськими перевізниками. 12 листопада український водій, який планував перетнути кордон, помер у своїй вантажівці перед пунктом пропуску "Дорогуськ – Ягодин". Повідомляли, що 54-річний чоловік 11 листопада приїхав на парковку у місті Хелм (Польща) і залишився чекати там перетину кордону.

Контекст:

30 жовтня на сторінці Міжнародної транспортної асоціації України (МТАУ) у Facebook повідомили, що польські перевізники із 3 листопада планують почати страйк на українському кордоні. Причина – "надмірна конкуренція" після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

За даними учасників МТАУ, поляки висунули низку вимог, серед яких – повернути одержання дозволів для перевізників з України, а також ввести окрему електронну чергу для автомобілів, зареєстрованих у ЄС. Dziennik Wschodni також пише, що страйкарі вимагають поновлення дозвільної системи для перетину українськими перевізниками кордону з Польщею.

6 листопада Державна прикордонна служба України поінформувала, що у зв'язку зі страйком польських перевізників на пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" на українсько-польському кордоні ускладнився рух в обидва боки: як на в'їзд у Польщу, так і на виїзд.

Глава Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") ратифікували та погодили всі члени ЄС, її було підписано між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.

13 листопада польські автоперевізники заявили, що переговори з українським урядом не вирішили спору і вони й далі блокуватимуть кордон з Україною.

23 листопада почалося блокування руху вантажних транспортних засобів на території Польщі на дорозі перед пунктом пропуску "Медика", суміжним з українським пунктом пропуску "Шегині", повідомили у Держприкордонслужбі України в Telegram.

За інформацією ЗМІ, до блокування кордонів України можуть бути причетні спецслужби країни-агресора РФ.