"Дякую за спецефекти, але не вдалося". Комітет Ради заслухав представників Міноборони про скандальну закупівлю форми для ЗСУ. Депутати заявили, що їм показали не ті куртки
23 серпня комітет Верховної Ради з антикорупційної політики заслухав інформацію щодо обставин закупівлі Міністерством оборони зимового одягу для Збройних сил України, повідомила пресслужба парламенту.
Головувала на засіданні очільниця комітету, народна депутатка від "Слуги народу" Анастасія Радіна. У Facebook вона повідомила подробиці.
Головною темою засідання стала закупівля Міністерством оборони зимових курток для ЗСУ за, як написали ЗМІ, завищеною вартістю.
Радіна розповіла, що на засіданні були нардеп від "Голосу", голова тимчасової слідчої комісії (ТСК) з розслідування економічних злочинів Ярослав Железняк, голова комітету Ради з питань бюджету, нардепка від "Слуги народу" Роксолана Підласа, представники комітету з питань оборони, а також заступник міністра оборони (а не сам міністр) Денис Шарапов.
За словами Радіної, з'ясували, що документи, які показували журналісти в матеріалі про подорожчання курток утричі під час перетину кордону України, – справжні, це підтвердив зокрема Железняк.
"Міністерство самостійно ініціювало звернення за комерційною пропозицією саме до дуже "турецької" компанії Vector Avia Hava Araçlari, засновником якої є українець Роман Плетньов. МО не змогло пояснити, чому звернулося із пропозицією саме до цієї компанії", – написала нардепка.
Посилаючись на інформацію ЗСУ, Радіна зазначила, що Плетньов займався бізнесом у Запоріжжі, але після початку повномасштабної агресії РФ проти України виїхав за кордон, водночас компанія отримала від Міноборони 100-відсоткову передоплату на $30 млн.
"Ціна на куртки зросла втричі при перетині українського кордону. Це підтвердив голова ТСК, продемонструвавши документ з електронної бази Туреччини, де фіксуються експортні інвойси. У справжньому турецькому інвойсі ця сама партія курток коштує втричі дешевше. Інвойс, яким Міноборони "пояснює" і прикриває цю закупівлю, не відповідає вимогам Туреччини до оформлення й реєстрації інвойсу, тобто містить ознаки підробленості", – пояснила вона.
За словами голови антикорупційного комітету Ради, на засіданні представники Міноборони "не змогли відповісти на більшість питань", зокрема "намагалися продемонструвати якусь куртку невідомого походження, на бирці якої вказано інший номер договору, аніж в інвойсі з поставки, яку досліджували на комітеті".
"Переконана, що ми вкотре маємо справу з корупцією в Міноборони під керівництвом [Олексія] Резнікова", – зазначила вона.
Центр протидії корупції опублікував відео, як представники Міноборони показували ці куртки учасникам засідання та відповідали на їхні запитання.
"Де документи, які підтверджують, що це саме та куртка? Ви показуєте якусь куртку, на якій є якась бирка. Ви цю бирку можете наклеїти на будь-яку куртку", – звернулася до Шарапова Радіна.
"Бирку перешити неможливо. Технічно це зробити неможливо", – відповів він.
Радіна пізніше зазначила, що куртка, яку продемонстрував заступник міністра оборони, з іншого постачання.
"Ми вже бачимо, що це куртка з іншої поставки, тому що номер контракту не відповідає номеру, вказаному в інвойсі. Вибачте. Така "невдобна" ситуація", – сказала нардепка.
"Дякую за спецефекти, було красиво, але не вдалося", – додав Железняк.
Центр протидії корупції повідомив у Facebook, що номери контрактів відрізнялися однією цифрою.
"Проблема в тому, що ця куртка [яку на засідання приніс Шарапов] з контракту №VV2022-М1708. А журналісти писали про дивну поставку за контрактом №VV2022-М1908. Той випадок, коли одна цифра має значення", – зазначили антикорупціонери.
У пресслужбі парламенту повідомили, що за підсумками засідання депутати вирішили на одному із наступних засідань ще раз заслухати посадових осіб Міністерства оборони та правоохоронних органів щодо обставин цих закупівель.
Контекст:
10 серпня видання ZN.UA опублікувало статтю "Хороша і погана новини про корупцію в Міноборони", у якій ішлося, що Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector Avia Hava Araçlari на постачання зимового одягу на понад $30 млн. Але військова форма надійшла у країну лише у жовтні – грудні й виявилася літньою.
Міністр оборони України Олексій Резніков у коментарі "24 каналу" заявив, що інформація журналістів неправдива. За словами міністра, незабаром він зможе продемонструвати той одяг, який передали бійцям. "У нас є офіційне підтвердження командування Сил логістики [ЗСУ] про отримання ними зимового одягу. Ми попросили бійців, які отримали ці куртки, передати їх, і ми скоро їх покажемо. Саме із цієї партії. Зимові куртки... Депутати різних партій, зокрема й опозиційних, усе ретельно вивчили і сказали: "У нас питань немає, усе зрозуміло". Він [журналіст] якийсь інвойс показав – це вигадка. Я не знаю, де він це узяв", – сказав Резніков.
Це не перший скандал про ймовірні корупційні закупівлі в Міністерстві оборони України.
21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міністерство оборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності й готує додаткові угоди щодо постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що в Міноборони і ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".
У січні на тлі скандалу звільнили директора департаменту закупівель Богдана Хмельницького та заступника міністра оборони В'ячеслава Шаповалова. Їх також повідомили про підозру в розтраті й "перешкоджанні діяльності ЗСУ" за закупівлю, попередньо, неякісних бронежилетів. Окрім того, слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника Шаповалова в заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначених для закупівлі товарів для ЗСУ.
Після скандалів при Міноборони створили спеціальний департамент із запобігання корупції у сфері оборонних закупівель.
Верховна Рада 24 лютого ухвалила закон про введення прозорості в оборонних закупівлях. Президент його підписав у березні.