Нацбанк України знизив облікову ставку до 20%

У НБУ наголосили, що "діятимуть обережно", щоб і надалі забезпечувати макрофінансову стійкість
Фото: depositphotos.com

Правління Національного банку України ухвалило рішення знизити облікову ставку з 22% до 20%. Про це йдеться в заяві, опублікованій на сайті Нацбанку 14 вересня.

"Подальше сповільнення інфляції та спроможність НБУ забезпечувати курсову стійкість дають змогу продовжити цикл зниження ставки за збереження достатньої привабливості гривневих заощаджень. Такий крок підтримає відновлення економіки й водночас не створюватиме загроз для макрофінансової стабільності", – зазначили в регуляторі.

За інформацією НБУ, завдяки суттєвим обсягам фінансової підтримки з боку іноземних партнерів міжнародні резерви України тримаються на найвищих рівнях.

У Нацбанку наголосили, що перехід до циклу пом'якшення відсоткової політики в липні привів до зниження номінальних процентних ставок у банківській системі.

"Більш стрімке зниження облікової ставки в умовах високої чутливості валютного ринку і значного профіциту гривневої ліквідності посилить ризики для курсової стійкості та сталого зниження інфляції. З огляду на це, правління НБУ вирішило знизити облікову ставку відповідно до траєкторії липневого прогнозу – на два відсоткові пункти до 20% із 15 вересня", – ідеться в повідомленні.

Надалі регулятор має намір продовжувати цикл зниження облікової ставки, реалізацію якого узгоджуватимуть із необхідністю підтримки привабливості гривневих активів як передумови стійкості валютного ринку і сталого зниження інфляції.

"Водночас, ураховуючи значну невизначеність і високі ризики, пов'язані з війною, НБУ діятиме обережно, щоб і в подальшому забезпечувати макрофінансову стійкість. У разі погіршення очікувань, помітного зниження привабливості гривневих інструментів і посилення ризиків для курсової стійкості НБУ буде відповідним чином коригувати свої рішення та прогноз облікової ставки", – резюмували в Нацбанку.

Контекст:

Облікова ставка визначає норму відсотка, який стягує НБУ під час рефінансування комерційних банків. Що вище ставка, то дорожче для банків і для споживачів коштують кредити й депозити. Це стимулює бізнес і населення накопичувати гроші, а не витрачати їх. Унаслідок цього попит на товари скорочується, інфляція сповільнюється. Зворотний бік підвищення облікової ставки – скорочення кредитування і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.

У червні 2020 року облікова ставка в Україні сягнула історичного мінімуму – 6%. У березні 2021 року НБУ почав поступово підвищувати її, і в січні 2022-го, за місяць до російського вторгнення, Нацбанк підвищив ставку до 10%. Із червня 2022 року Нацбанк підвищив облікову ставку з 10% до 25%. Ставка трималася на цьому рівні до 27 липня 2023 року, коли регулятор знизив її до 22%.