США ведуть переговори, щоб розширити альтернативні маршрути експорту зерна з України – ЗМІ
США після виходу країни-агресора РФ із "зернової угоди" ведуть переговори з Туреччиною, Україною та її сусідами – Молдовою та Румунією – щодо розширення альтернативних маршрутів експорту українського зерна. Про це 15 серпня написала The Wall Street Journal (матеріал доступний за платною підпискою, фрагменти статті публікує видання ZN.UA) із посиланням на офіційні джерела.
Зазначають, що план, підтриманий США, передбачає збільшення можливостей для України експортувати 4 млн тонн зерна на місяць через Дунай до жовтня.
Як зазначило WSJ, значна частина українського зерна вирушатиме вниз Дунаєм та через Чорне море у сусідні порти Румунії, а потім – в інші пункти призначення.
Незважаючи на те, що цей маршрут повільніший і дорожчий, він стане альтернативою Чорноморській зерновій ініціативі, наголосило американське видання.
За словами американських чиновників, зусилля, спрямовані на збільшення експортних можливостей України через Дунай, відбуваються паралельно зі спробами Туреччини та ООН повернути РФ до "зернової угоди".
Після виходу РФ із "зернової угоди" дунайський маршрут є єдиним способом експорту зерна через Чорне море, яким невеликі судна часто перевозять зерно в порти Румунії, Болгарії та інших країн для доправлення на світовий ринок.
Країна-окупант РФ уже здійснила повітряні атаки на зерносховища в українських портах Рені та Ізмаїл на Дунаї в Одеській області.
Контекст:
17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.
Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які йдуть у російські та окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору". Зазнали пошкоджень, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
Зеленський в інтерв'ю, опублікованому 6 серпня, заявив, що Україна після блокади країною-агресором РФ українських портів у Чорному морі має довести, що у своїх територіальних водах вона має право ввозити та вивозити товари. Президент зазначив, що якщо РФ "і далі домінуватиме в Чорному морі і блокуватиме його, обстрілюючи ракетами [портову інфраструктуру], то Україна робитиме те саме, що є справедливим захистом наших можливостей". Він додав, що якщо окупанти й далі будуть стріляти, то "до кінця війни вони можуть залишитися без кораблів".