"Імперія вивчає, як керувати". У ГУР Міноборони пояснили, навіщо в РФ поширюють повідомлення про смерть Путіна
Повідомлення російських Telegram-каналів про нібито смерть президента країни-агресора РФ Володимира Путіна необхідні для внутрішньоросійського порядку денного, заявив 1 листопада в ефірі Radio NV представник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Андрій Юсов.
"Це дуже солодка для українських слухачів музика, і мали б бути добрі новини про те, що Путін помер, але це лише повідомлення російських анонімних Telegram-каналів, тобто це внутрішня історія, яка розрахована на внутрішню російську аудиторію. Звичайно, персонально Путіну вона мало чим допомагає, тому що в Росії величезна кількість прихильників конспірологічних теорій і теорій змов", – сказав він.
Представник ГУР зазначив, що базова мета вкидання про смерть Путіна – "подивитися на реакцію суспільства в цифрах, у динаміці (чи повірили, як відреагували ті, хто повірив, на що готові), так і подивитися на реакцію персоналій (зокрема в соцмережах), інтелігенції, еліти, медіа (навіть пропагандистських)".
"Кожна така новина додає певної кількості людей, які думають, що умовно хороший Путін помер, а от поганий Путін зараз займається чимось непотрібним. [...] Так ця імперія, яка будується на роботі спецслужб, вивчає, як далі керувати. Це також інструмент впливу на самого Путіна чи схожу на нього людину, який змушений у такий спосіб реагувати, і [прессекретар Путіна Дмитро] Пєсков змушений реагувати й доводити, що все не так, тобто його ведуть певним коридором. Очевидно, це точно не крапка, а певний сценарій. Це внутрішній процес. Це одна з ознак нездорової ситуації всередині цього утворення", – пояснив Юсов.
За його словами, такі історії є "корисним об'єктом спостереження" для України.
26 жовтня в російському анонімному Telegram-каналі "Генерал СЗР" з'явився пост про те, що Путін помер у своїй резиденції на Валдаї, а також інші повідомлення на цю тему. У Кремлі цієї інформації не підтверджували.
Контекст:
Стан здоров'я 71-річного Путіна, який перебуває при владі у РФ з 2000 року, неодноразово ставав темою для обговорення у ЗМІ. У вересні 2020 року однокурсник Путіна, колишній розвідник КДБ СРСР Юрій Швець розповів, що глава Кремля хворий і "має проблеми, які вимагають застосування хіміотерапії". У листопаді того самого року британський таблоїд The Sun із посиланням на свої джерела повідомив, що через хворобу Путін може покинути пост президента Росії. У Кремлі цю інформацію назвали "нісенітницею повною" і запевнили, що в Путіна чудове здоров'я.
У квітні 2022 року російське видання "Проект" випустило розслідування щодо здоров'я Путіна. Воно з'ясувало, що в команді лікарів президента РФ є хірург-онколог.
12 травня видання New Lines Magazine, посилаючись на неназваного російського бізнесмена, наближеного до Кремля, повідомило, що в Путіна рак крові. 19 травня американський режисер Олівер Стоун, наближений до Путіна, заявив, що президент РФ подолав рак. 2 червня американський журнал Newsweek, посилаючись на дані засекреченої доповіді американської розвідки, повідомив, що Путін у квітні пройшов курс лікування від раку на пізній стадії.
У серпні українська розвідка інформувала, що в найближчому оточенні Путіна панікують щодо його здоров'я і рішень, які він ухвалює.