"Я не тряпка якась". Зеленський розповів, як Україна і Польща почали втрачати політичні відносини через блокаду на ввезення українського зерна

Україна через заборону Польщею на ввезення українського зерна втратила "сотні мільйонів доларів", зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський назвав "виживанням" для країни блокаду Польщею щодо ввезення українського зерна. Про це глава Української держави сказав на пресконференції 19 грудня, яку транслювали у Facebook ОП.

Зеленський подякував Польщі, польському суспільству і президенту Анджею Дуді за підтримку України, яка зазнала повномасштабної російської агресії.

"Я вважаю, що ми – брати з вами, – відповів президент України на запитання польського журналіста. – Ви нам допомагали, як ви могли, а ми стояли за вас. За вашу незалежність. І стоїмо, як можемо. І в мене потужні були, були стосунки з вашим кабінетом міністрів".

А згодом, продовжив Зеленський, була блокада українських кордонів.

"Зрозумійте, це не бізнес у час війни. Блокада наших кордонів. Це було виживання. У нас не було тоді коридору, вільного, незалежного чорноморського коридору, яким можна було вивозити зерно… І коли сказали про компроміс, я сказав: "Так а в чому компроміс? Компроміс не всім нам вижити? Не вивезти це зерно?.." Ми сказали: "Ок, ми не будемо продавати зерно у Польщу, або ще... Ок, дайте вивезти!"... Але квітень, послухайте, із квітня по вересень. Ну, це було дуже складно", – наголосив президент.

За словами Зеленського, Україна через заборону Польщею на ввезення українського зерна втратила сотні мільйонів доларів.

"Ми втратили частину врожаю. Ми все втрачали щоденно. І щоденно мене запитували всередині держави наші фермери: "У нас заміновані поля – а як хоча б вивезти хоч щось?" – зазначив президент.

Після цього Україна й Польща "почали втрачати політичні відносини", додав він.

"Я вдячний вашому народові, але ви зрозумійте мене. Ну я не тряпка якась. Я захищаю інтереси своєї держави в час війни, і я сказав: "Просто дайте нам вивезти", – і нам не дали вивезти. І це було неправильно. Один пан, а інший на землі працює – так воно не може бути", – сказав Зеленський.

За його словами, у польському суспільстві "всі це знають, що це була політика".

"Політичні вибори урядовців, які програли. І я був упевнений, і тоді говорив керівництву вашої держави, я говорив: "Ви програєте цю політику, ви програєте самі собі". Наші люди не можуть страждати, це не про гроші", – зазначив Зеленський.

Президент України висловив сподівання на вирішення питання із блокадою вивезення українського зерна новим урядом Польщі.

Контекст:

Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії і Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.

15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина та Словаччина (до кінця року) в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.

18 вересня в Мінекономіки України повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини та Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі та Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.

21 вересня у Мінагрополітики України повідомили, що Україна й Польща домовилися виробити план взаємодії щодо експорту українського зерна. 24 вересня Дуда заявив, що його країна допоможе Україні наростити експорт зерна, але свій ринок залишить закритим.

У міністерстві сільського господарства та розвитку села Словаччини заявили, що Київ пообіцяв Братиславі відкликати судовий позов до СОТ і не вводити заборону на імпорт словацької агропродукції.

26 вересня Шмигаль підписав постанову Кабміну про введення механізму верифікації й погодження чотирьох груп українського аграрного експорту – пшениці, ріпаку, соняшнику і кукурудзи – до Румунії, Болгарії, Польщі, Словаччини й Угорщини.

27 вересня в українському Мінекономіки заявили, що Україна відкличе свої позови до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини після того, як Київ дістане гарантії відсутності обмежень на експорт українського зерна у майбутньому. На початку жовтня Україна "поставила на паузу" позови.