Польща підтвердила отримання запиту ФРН щодо арешту підозрюваного у справі про підрив "Північних потоків". Імовірно, він виїхав в Україну
Польща підтвердила отримання від Німеччини ордера на арешт підозрюваного у справі про підрив газогонів "Північний потік – 1" і "Північний потік – 2" у Балтійському морі у 2022 році. Про це 14 серпня пише Оnet з посиланням на прессекретарку польської прокуратури Анну Адамяк.
За її словами, підозрюваний Володимир Ж., якого німецькі правоохоронці вважають причетним до диверсії, жив у Прушкуві під Варшавою, а на початку липня виїхав із Польщі в Україну.
Адамяк зазначила, що Німеччина видала на нього європейський ордер на арешт (EAW), але не передала його даних у базу розшукуваних осіб, якою користуються прикордонники. Тому чоловік безперешкодно перетнув кордон.
Сьогодні вранці німецькі ЗМІ повідомили, що генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель ще в червні видав ордер на арешт цієї людини. За інформацією журналістів Die Zeit, чоловік – професійний дайвер і міг бути одним із пасажирів білого Citroën, який зафіксувало слідство біля німецького міста Рюген у ніч проти 8 вересня 2022 року. За даними слідства, потім він зі спільниками пересіли на яхту "Андромеда", яка доправила їх до місця вибуху на газогоні.
У телефонній розмові з журналістами Володимир З. "висловив подив щодо обвинувачення". Він заперечує свою причетність до атак на "Північний потік", пише Tagesschau.
Контекст:
"Північні потоки" – газогони між Росією й Німеччиною, які пролягають дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік сьогодні зупинений. "Північний потік – 2" аналогічної потужності збудований і готовий до експлуатації, але не почав працювати через санкційні обмеження.
У ніч на 26 вересня 2022 року в економічній зоні Данії зафіксували витік на одній із гілок магістралі "Північний потік – 2". Пізніше схожі витоки зафіксували на обох гілках першого "Північного потоку". Незадовго до виявлення витоків шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.
Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії назвали подію диверсією. Країни, яких торкнувся інцидент, розпочали розслідування. На місці події виявили сторонні предмети, повідомили у службі держбезпеки Швеції. Аналіз підтвердив залишки вибухових речовин на них.
Путін заявив, що пошкодження газогонів "Північний потік" і "Північний потік – 2" організували західні країни, а США "є головним вигодонабувачем". Західні країни свою причетність до інциденту заперечують. В Офісі президента України вважають, що диверсія на газогонах була вигідна Росії.
На початку 2024 року Данія і Швеція припинили розслідування вибухів на "Північних потоках", не назвавши винуватців інциденту.