У Нацполіції не вважають пов'язаними інцидент із Ніколовим і стеження за командою Bihus.info

Заступник голови Нацполіції про те, що за командою Bihus.info могли стежити правоохоронці: На даному етапі підстав для таких тверджень у нас немає
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

Перший заступник голови – начальник Головного слідчого управління Нацполіції України Максим Цуцкірідзе пообіцяв, що розслідування стеження за командою проєкту Bihus.info встановить, чи не займалися ним співробітники правоохоронних органів. Про це він сказав в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна", опублікованому 31 січня.

Коментуючи нещодавні злочини, пов'язані з журналістами, Цуцкірідзе заявив, що людей, причетних до інциденту із журналістом-розслідувачем Юрієм Ніколовим, встановили, але невідомий їхній мотив.

"Зараз перед поліцією та прокуратурою стоїть задача встановити, що саме спонукало цих людей вчинити такі дії, чи був цей злочин замовним, пов'язаним із журналістською діяльністю", – сказав Цуцкірідзе.

Він зазначив, що провадження відкрито за статтею про перешкоджання професійній діяльності журналіста, але зазначив, що тут важлива й позиція самого потерпілого – який мотив він бачить.

"Чи пов'язаний цей злочин зі стеженням за командою [журналіста Дениса] Бігуса? Я не бачу зв'язку: способи злочинів різні, мотиви різні. Частина команди Bihus.info не є журналістами, але в той же час їхні права були порушені", – заявив керівник ГСУ Нацполіції.

Зараз, зазначив він, повідомлення про підозру не оголошено, і він не може стверджувати, "що та чи інша людина є потенційним злочинцем".

"Не хочеться поспішати з висновками по цих провадженнях, щоб не було звинувачень у тому, що відповідатимуть непричетні", – додав Цуцкірідзе.

Коментуючи припущення, що до стеження за командою Bihus.info можуть бути причетними самі правоохоронці, Цуцкірідзе сказав: "На даному етапі розслідування підстав для таких тверджень у нас немає. Насправді це не так складно встановити. Своїм розслідуванням ми й відповімо на це питання".

Контекст:

Юрій Ніколов – автор статті про корупцію в Міністерстві оборони, у якій йшлося про закупівлю харчування військовим за завищеними цінами (наприклад, яєць по 17 грн за штуку). 15 січня він розповів, що напередодні невідомі ломилися в його двері, кричали, щоб він "ішов служити", і обклеїли двері "бумажками".

Відео, зняте біля квартири Ніколова, першим опублікував Telegram-канал "Карточный офис". Його пов'язують з Офісом президента (зокрема, з колишнім заступником глави ОП Кирилом Тимошенком), а також із політтехнологами Володимиром Петровим і Сергієм Івановим.

21 січня поліцейські заявили, що встановили п'ятьох осіб, які намагалися проникнути в дім до журналіста, і проводять із ними слідчі дії. За даними поліції, причетні до інциденту жителі Київської, Житомирської та Черкаської областей.

16 січня в мережі з'явилося відео, де співробітники проєкту розслідувань Bihus.info, імовірно, вживають наркотичні речовини. Відео зняли на камеру, розміщену в орендованому будинку, де у співробітників був корпоратив. Також у ролик потрапили записи телефонних розмов працівників проєкту. Журналісти вважають, що за ними стежили щонайменше кілька місяців.

Керівник проєкту Денис Бігус у відеозверненні до аудиторії заявив про звільнення операторів, що потрапили на відео. Пізніше він додав, що за журналістами його проєкту стежили майже рік.

Фактчекерка Олена Романюк проаналізувала інформацію на сайті видання, яке опублікувало відео з працівниками Bihus.info, і дійшла висновку, що вся редакція цього медіа – вигадані люди.

Бігус розповів 19 січня, що 30 людей встановили камери в усіх номерах, де зупинилися співробітники Bihus.info.

Поліція відкрила чотири кримінальні провадження у справі про стеження за Bihus.info, ще одне зареєструвала Служба безпеки України.