Український уряд у Японії підписав 56 договорів про співпрацю в різних сферах – Шмигаль
19 лютого розпочався офіційний візит делегації уряду України в Японію. Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Він опублікував протокольне відео ранкової зустрічі з прем'єр-міністром Фуміо Кісідою й анонсував конференцію з економічного розвитку та відновлення.
"Налагоджуємо контакти між бізнесами, зміцнюємо міжурядовий діалог", – написав Шмигаль.
Глава уряду розповів, що напередодні конференції Київ вивчав досвід японської модернізації й аналізував усе те, що дало змогу японській економіці увійти до п'ятірки найбільших у світі. Виступаючи на конференції, Шмигаль запропонував бізнесу Японії вже зараз інвестувати в українську енергетику, аграрний сектор, автомобілебудування, видобування корисних копалин та IT.
Пізніше глава Кабміну повідомив, що за підсумками конференції підписано 56 документів – міжурядові угоди, меморандуми, домовленості між бізнесами та представниками місцевої влади. Зокрема:
- міжурядову конвенцію про уникнення подвійного оподаткування;
- більш ніж десяток домовленостей щодо підтримки відновлення України з японськими організаціями JICA, JETRO, Експортно-кредитним агентством NEXI та Японським банком міжнародної співпраці;
- грантові угоди щодо реалізації програм відновлення, а також низку документів між Міністерством аграрної політики України та японськими компаніями, які передбачають надання Україні сільгосптехніки й обладнання;
- міжурядовий меморандум про співпрацю у сфері освіти й технологій;
- договір "Нафтогазу" щодо проєкту у сфері вітроенергетики;
- меморандум щодо підготовки до модернізації українських газокомпресорних станцій;
- договори у сфері енергетики, телекомунікацій, інфраструктурного будівництва та екології.
"Японія вже показала лідерство щодо фінансової підтримки України. Тепер Японія має стати одним із лідерів українського відновлення та інвестицій у нашу економіку", – підсумував Шмигаль.
Контекст:
Після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року Японія приєдналася до санкцій проти Росії, передає Україні нелетальне оборонне обладнання, гуманітарну та фінансову допомогу, влада країни послідовно засуджує російську агресію.
2022 року Україна отримала від Японії 17 млрд грн фінансової допомоги, розповів 6 січня 2023 року Шмигаль.
22 листопада уряд Японії вирішив надати надзвичайну грантову допомогу Україні – генератори й лампи на сонячних батареях на суму понад $2,5 млн, а в лютому 2023 року оголосив про надання додаткових $5,5 млрд для відновлення зруйнованої російськими військами інфраструктури України.
21 березня 2023 року Кісіда приїжджав в Україну з першим візитом після початку широкомасштабного вторгнення. Він відвідав Бучу Київської області й запевнив, що Японія докладатиме всіх зусиль для відновлення миру в Україні.
За підсумками переговорів із президентом України Володимиром Зеленським Кісіда повідомив про надання Україні $0,5 млрд, частину коштів спрямують на нелетальне озброєння.
Під час зустрічі із Зеленським на полях саміту G7 у Хіросімі 21 травня Кісіда повідомив про рішення прийняти на лікування поранених українських військових і надати додаткову допомогу у вигляді 100 вантажних автомобілів для потреб ЗСУ.
13 травня японський міністр фінансів Судзукі Сюн'їті заявив, що Японія планує виділити для України $3,5 млрд прямої бюджетної підтримки протягом 2023 року.
У грудні Кісіда повідомив, що Японія надасть Україні додаткову фінансову допомогу в розмірі $1 млрд, збільшивши загальну суму допомоги до $4,5 млрд.