Верховний суд США відмовився прискорити розгляд проти Трампа у справі про штурм Капітолія

Трамп намагається уникнути кримінальної відповідальності, посилаючись на президентський імунітет
Фото: ЕРА

Верховний суд США відмовився виконувати запит спеціального прокурора Джека Сміта у прискореному порядку ухвалити рішення про те, чи можна притягнути до відповідальності колишнього президента Дональда Трампа за його спроби вплинути на результати виборів 2020 року. Про це 22 грудня повідомило Reuters.

ВС дозволив суду нижчої інстанції продовжити розгляд цієї справи. Сміт просив прискорити ухвалення остаточного рішення за заявою Трампа про кримінальний імунітет до початку судового процесу, який має початися в березні, зазначає агентство. Для цього прокурор пропонував, зокрема, пропустити стадію апеляційного суду нижчої інстанції.

За інформацією Reuters, суд ухвалив рішення одностайно, без пояснення причин, у короткій постанові на одній сторінці.

Associated Press пише, що це рішення є плановою перемогою Трампа та його адвокатів, які неодноразово намагалися відкласти кримінальні справи проти нього, оскільки він проводить кампанію з повернення у Білий дім у 2024 році.

2 грудня окружний суд у Вашингтоні дозволив судити його за штурм Капітолія. Суддя Таня Чуткан зазначила, що колишні президенти не мають особливих умов під час притягнення до федеральної кримінальної відповідальності за "будь-які злочинні дії, скоєні під час перебування на посаді". Апеляція Трампа зупинила подальший розгляд цієї справи.

Контекст:

Загальне голосування на виборах президента США відбулося 3 листопада 2020 року. Явка стала рекордною за 120 років – у виборах узяло участь приблизно 160 млн американців. 14 грудня колегія виборників затвердила результати голосування: колишній віцепрезидент Джо Байден здобув 306 голосів, 45-й президент США Трамп – 232. Після голосування колегії виборників Байден закликав американців до єдності й заявив про перемогу демократії.

Трамп намагався оскаржити результати голосування у судах різних штатів. 6 січня на мітингу перед Білим домом він заявив прибічникам, що ніколи не визнає поразки на виборах, і закликав іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем виборів Байдена.

Протестувальники вирушили до будівлі Конгресу США і штурмом узяли її. Унаслідок заворушень загинуло п'ятеро людей, серед них і офіцер поліції Капітолія, а у Вашингтоні через це оголосили надзвичайний стан.

Понад 1100 людей було заарештовано за обвинуваченнями, пов'язаними з нападом на Капітолій. Щонайменше 630 осіб визнали себе винними і не менше ніж 110 було засуджено, підрахувало Reuters.