Зеленський затвердив склад делегації для переговорів щодо гарантій безпеки України

Зеленський з весни 2022 року заявляв, що доки НАТО не пропонує Україні членства, країні необхідні інші міжнародні гарантії безпеки
Фото: president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський ухвалив розпорядження про делегацію України для участі у переговорах щодо напрацювання гарантій безпеки. Його опублікували на сайті президента 8 січня.

Документом Зеленський дав розпорядження створити делегацію "для участі в переговорах щодо напрацювання й підготовки двох- та багатосторонніх міжнародних домовленостей між Україною й іншими державами щодо гарантій безпеки для України".

Очолить її керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Від ОП до делегації увійшли також заступники Єрмака Роман Машовець й Ігор Жовква, представники департаменту з європейської та євроатлантичної інтеграції Ігор Баранецький і Віталій Мартинюк.

Окрім того, до її складу входять міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін, глава Міноборони Рустем Умєров, його перший заступник Олександр Павлюк, заступниця міністра юстиції Ірина Мудра й заступник міністра економіки Ігор Фоменко.

МЗС у делегації представляють заступник міністра Микола Точицький і посол з особливих доручень Антон Кориневич.

Окрім того, до делегації увійдуть керівник ГУР Кирило Буданов, голова Служби зовнішньої розвідки Олександр Литвиненко, голова СБУ Василь Малюк і директор департаменту міжнародного оборонного співробітництва Міноборони Геннадій Коваленко.

Розпорядження Зеленського передбачає, що Єрмак як голова делегації може за погодженням із МЗС вносити зміни до її складу й залучати радників та експертів.

Також глава держави затвердив директиви для переговорів щодо гарантій безпеки. Ця частина розпорядження засекречена.

Контекст:

Навесні 2022 року Зеленський заявляв, що Україна, як і раніше, готова вступити до НАТО, але, оскільки Альянс цього не пропонує, влада країни "будуватиме ті гарантії безпеки, які можуть захистити нас".

У вересні презентували підготовлені міжнародною групою рекомендації. Вони передбачають, що група країн-гарантів має взяти на себе низку зобов'язань разом з Україною в межах спільного документа про стратегічне партнерство під назвою "Київський безпековий договір " (Kyiv Security Compact).

У червні 2023 року президент заявив: у Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія, а також Євросоюз) 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й "інші витрати" на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 30 країн, повідомив 2 листопада Зеленський.

Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Україна вже розпочала двосторонні переговори з низкою країн.

За даними Офісу президента станом на грудень, із 27 країн ЄС лише шість поки не приєдналися до спільної декларації про гарантії безпеки для України, але Україна "працює із цими партнерами".