У поліції Київської області заявили, що не займаються на блокпостах "цілеспрямованою перевіркою громадян для мобілізації"
Співробітники поліції на блокпостах Київської області виконують лише поліцейські функції. Про це заявив начальник поліції Київської області Анатолій Щадило, якого 2 грудня цитує пресслужба Головного управління обласної поліції.
У пресслужбі вказали, що в мережі поширюють інформацію про те, що поліцейським на контрольно-пропускних пунктах у Київській області наказано роздавати повістки, і назвали ці повідомлення неправдивими.
"Поліцейські Київщини на блокпостах не займаються цілеспрямованою перевіркою громадян для подальшої мобілізації, а виконують виключно поліцейські функції", – заявив Щадило.
Він уточнив, що ці функції передбачає постанова Кабміну України №1455 від 29 грудня 2021 року.
"А саме: [поліцейські] забезпечують заходи безпеки шляхом посиленого контролю за пересуванням громадян, транспортних засобів, вантажів тощо", – пояснив глава Київської обласної поліції.
Щадило запевнив, що заходи, пов'язані з мобілізацією (здійснення досудового розслідування, адміністративного затримання), поліція проводить лише на підставі постанови Кабінету Міністрів №1487 від 30 грудня 2022 року і тільки за зверненнями військкоматів регіону.
До цього Київський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) повідомив у відповідь на запит "Української правди" (опублікований 2 січня), що перед комендатурою й поліцією стоїть завдання шукати ухилянтів на блокпостах у Київській області. У військкоматі зазначили, що співпрацюють із поліцією та діють лише в межах чинного законодавства.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 14 лютого 2024 року.
У грудні 2023 року українські територіальні центри комплектування (колишні військкомати) посилили роботу з мобілізації, зокрема стали частіше видавати повістки у спортзалах, ресторанах та інших місцях.
25 грудня Кабмін вніс у Раду законопроєкт про мобілізацію. Він передбачає зниження мінімального віку мобілізації з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність.
З 25-го до 28 грудня в Києві відбулися навчання з безпеки, які передбачають розгортання тимчасових блокпостів і перевірку транспорту й документів у населення. Потім Київська ОВА заявила, що із 28 грудня до 6 січня посилюють контрдиверсійні заходи безпеки в Київській області.
В ОВА анонсували, що в заходах буде залучено Службу безпеки України, Національну поліцію, Нацгвардію та 114-ту окрему бригаду тероборони. Крім того, у Київській області має зрости кількість блокпостів. Перевірятимуть, за словами адміністрації, місця скупчення людей: торговельні центри, супермаркети, вокзали, медичні заклади тощо.