Колишній військком Запорізької області організував незаконні схеми для ухилянтів – ДБР
Держбюро розслідувань заявило про викриття схеми ухилення від мобілізації у Запоріжжі, яку організував екскерівник територіального центру комплектування регіону через своїх колишніх підлеглих. Повідомлення опублікувала 27 вересня пресслужба ДБР.
"У кардіологічному відділенні міської лікарні швидкої екстреної допомоги "клієнтам" видавали підроблені документи про нібито проведення операції. На підставі цього військово-лікарська комісія ухвалювала "потрібний" для ухилення від мобілізації висновок. Цю схему було виявлено під час розслідування провадження щодо колишнього запорізького військкома, підозрюваного в організації схеми збагачення для свого оточення та допомоги кримінальним елементам переховуватися від суду", – ідеться у повідомленні.
У ДБР вважають, що екскерівник центру "вирішив заробити ще й на питанні мобілізації" – за допомогою колишніх підлеглих, які залишилися працювати у Запорізькому ТЦК. За інформацією слідства, до схеми було залучено посадовців ВЛК, медико-соціальної експертної комісії та медичних закладів Запоріжжя.
За інформацією слідства, схемою скористалося щонайменше 40 осіб, яким тепер доведеться проходити комісії повторно. Деякі з них встигли оформити різні ступені інвалідності.
Співробітники ДБР провели приблизно 10 обшуків: у Запорізькій міській лікарні екстреної швидкої допомоги, Обласному центрі медико-соціальної експертизи та низці військово-лікарських комісій, посадовців яких підозрюють у підробленні медичних документів для ухилянтів.
Кримінальне провадження ведуть за статтями про ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та ухилення від військової служби в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 28, ст. 336, ч. 4 ст. 409 Кримінального кодексу України).
На початку серпня у ДБР заявили про висунення підозр колишньому керівнику Запорізького обласного ТЦК, який на той момент очолював Донецький обласний ТЦК. Його підозрюють у тому, що він організував безпідставні бойові виплати для наближених осіб, а також влаштовував на роботу представників місцевого криміналітету, щоб допомогти їм ухилитися від судового розгляду з особливо тяжких злочинів. Військкома затримали.
У вересні Національне агентство з питань запобігання корупції в Україні (НАЗК) передало в поліцію дані про ймовірну корупцію колишнього начальника Запорізького обласного ТЦК – його підлеглий продав дружині військкома автомобіль на 800 тис. грн дешевше за його ринкову вартість. Після цього військком ухвалював рішення щодо підлеглого, зокрема, надаючи йому відпустку для виїзду за кордон.
Контекст:
На тлі скандалу з одеським військкомом Євгеном Борисовим (він заарештований, його підозрюють, зокрема, у тому, що його сім'я купила автомобілі преміумкласу та нерухомість в Іспанії більше ніж на 151 млн грн), президент України Володимир Зеленський доручив перевірити військкомів у всіх регіонах України, "щоб вони не ганьбили нашу державу і пам'ять героїв, які гинуть на фронті". Масові перевірки розпочали Національне агентство з питань запобігання корупції, ДБР, СБУ, Нацполіція.
27 липня Зеленський повідомив, що перевірка на завершальному етапі. За його словами, 11 областей уже "на особливому контролі" щодо цього питання.
ДБР розслідує понад 100 кримінальних проваджень про зловживання у військкоматах, повідомили 21 липня в бюро. Заступник міністра оборони України Олександр Павлюк 31 липня поінформував, що є ознаки незаконного збагачення 11 працівників центрів комплектування.
3 серпня Зеленський повідомив, що перевірка військовослужбовців виявляє багато "відверто огидних зловживань". 5 серпня президент заявив, що у країні триватиме "очищення державних інституцій" від тих, хто "намагався перетягнути з минулого всі ті старі свої звички, старі схеми, які дуже довго, десятиліттями, послаблювали Україну".