Кулеба про переговори в Саудівській Аравії: Було вкрай важливо, щоб Китай був на саміті
Україна не очікує різкої зміни позиції Китаю стосовно війни після переговорів у Саудівській Аравії, але участь представника КНР у зустрічі була дуже важливою. Про це в інтерв'ю Corriere della Sera, опублікованому 10 серпня, заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.
У переговорах щодо України, які відбулися у Джидді 5–6 серпня, уперше брав участь Китай – на саміт вирушив представник уряду КНР у справах Євразії Лі Хуей.
Як вказав Кулеба, "було вкрай важливо, щоб Китай був на саміті". За словами глави МЗС, це "позитивний політичний сигнал: бути на багатосторонній зустрічі, яка обговорює український мирний план".
Водночас Кулеба зазначив, що зараз в Україні "не очікують якихось кардинальних проривів із китайського боку".
Також у Києві розуміють "особливі відносини між Москвою й Пекіном", додав міністр.
"Це потребує дуже тонкої дипломатії, щоб Китай залишився на боці миру й територіальної цілісності України", – резюмував Кулеба.
Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Глобальний саміт із реалізації формули миру за участю більшості країн світу Україна прагне провести восени 2023 року, повідомляв президент країни Володимир Зеленський.
Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дії Москви.
24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який містить 12 пунктів. У КНР наполягають на відмові від "менталітету холодної війни", припиненні бойових дій і відновленні мирних переговорів. У документі немає тез про відведення Росією військ з окупованих територій України.
Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а із частиною Київ не погоджується, "але це вже щось".
У конференції у Джидді на початку серпня взяли участь представники понад 40 країн, що втричі більше, ніж на консультаціях, які відбулися в Копенгагені 24 червня, повідомив глава Офісу президента України Андрій Єрмак. Росії на зустріч не запрошували.
ЗМІ повідомляли, що Пекін був активним і висловлював "позитивні" погляди на ймовірну подальшу зустріч такого напряму. Дипломати, з якими спілкувалися журналісти WSJ, вважають, що Китай "загалом відіграв конструктивну роль" у переговорах.
Переговори в Саудівській Аравії завершилися без комюніке і, як пише Financial Times, без "конкретних подій". Однак присутність Пекіна на зустрічі була головною подією для учасників. Україна сприйняла приїзд китайської делегації як успіх, вказало видання. Наступні консультації на рівні радників мають відбутися протягом місяця, повідомили в ОПУ 7 серпня.
За словами Єрмака, Україна планує проведення двох Глобальних самітів миру: перший, підготовці якого була присвячена зустріч у Джидді, має взяти український мирний план за основу, другий має зафіксувати завершення війни, передбачають, що в ньому братиме участь Росія.