Поліція виявила в Україні 80 російських катівень і в'язниць – МВС
Українські поліцейські виявили на звільнених від окупантів територіях 80 російських катівень і місць ув'язнення, повідомила заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.
Про це вона розповіла на зустрічі з Еліс Джил Едвардс, спеціальною доповідачкою ООН із питань тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, повідомила 8 вересня пресслужба МВС.
За словами Павліченко, нещодавно слідчі виявили ще одну катівню на території деокупованої Бучі Київської області. Там у період із 3-го до 7 березня 2022 року російські військові незаконно утримували 151 особу. Окупанти не давали людям медикаментів, їжі й води.
"Ми не можемо забувати, що чимало військовослужбовців і рятувальників досі перебувають у полоні. А рідні цих людей не мають належного доступу до інформації відносно їх утримання. У російській неволі перебувають і цивільні. Фактично вони є заручниками. Усі ці питання потребують особливої уваги міжнародного співтовариства!" – наголосила заступниця глави МВС.
Контекст:
24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частини Донецької та Луганської областей.
Крим, лівобережна частина Херсонської області й частини Запорізької, Луганської, Харківської та Донецької областей залишаються під російською окупацією. На захоплених територіях, за даними Генштабу ЗСУ, окупанти чинять тиск на місцеве населення й обмежують його в правах, грабують людей, катують проукраїнських громадян, а також селять у житло українців російських військових.
Після звільнення на територіях, які побували в окупації, виявляли місця масових поховань убитих окупантами людей, а також катівні й місця незаконного утримання місцевих жителів. Міжнародна група юристів Mobile Justice Team заявила 2 березня 2023 року, що катівні на захоплених територіях України були частиною масштабного плану Росії.
До кінця 2022 року, за даними Офісу генпрокурора, на деокупованих територіях України після виходу російських військ виявили 54 місця жорстокого поводження з населенням. До Єдиного реєстру досудових розслідувань занесено 5079 кримінальних правопорушень за фактами тортур, заподіяння тілесних ушкоджень або іншого нелюдського поводження внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Український омбудсмен Дмитро Лубінець розповідав, що в Херсонській області окупанти застосовували такі масштаби тортур, яких не було навіть в інших окупованих ними районах. Він також повідомляв, що в одній із в'язниць була окрема камера, де тримали підлітків.