Росія може атакувати цивільні судна, замінувавши підходи до українських портів у Чорному морі, та звинуватити Україну – МЗС Великобританії

Росія готується атакувати судна, які йдуть тимчасовим гуманітарним коридором, і перекласти провину на Україну, попередили в МЗС Великобританії
Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України / Facebook (ілюстративне)

За даними британської розвідки, Росія може встановити морські міни на шляху цивільних суден, які вивозять українське зерно тимчасовим гуманітарним коридором. Про це йдеться в заяві, яку 4 жовтня розповсюдила пресслужба МЗС Великобританії.

"Розсекречена сьогодні [розвідувальна] інформація демонструє, що Росія може й далі атакувати цивільне судноплавство в Чорному морі, зокрема встановивши морські міни на підходах до українських портів", – ідеться в заяві.

Росія, за оцінкою МЗС Великобританії, "майже напевно" хоче уникнути відкритого потоплення цивільних суден, натомість неправдиво покладаючи провину на Україну за будь-які інциденти з ними в Чорному морі.

"Публікуючи нашу оцінку цих розвідувальних даних, Великобританія прагне викрити тактику Росії із запобігання таким інцидентам", – наголосили в британському МЗС.

Там додали, що Великобританія створила можливості розвідки та спостереження для моніторингу активності Росії в Чорному морі, які допоможуть виявити будь-які подальші атаки РФ на цивільне судноплавство чи інфраструктуру. Зазначають, що раніше Великобританія попереджала, що російські окупанти спробували завдати ракетного удару по транспортному судну в Чорному морі.

Британські дипломати зазначили, що після виходу із Чорноморської зернової ініціативи Росія пошкодила 130 об'єктів портової інфраструктури в Одесі, Чорноморську й Рені Одеської області, знищивши майже 300 тис. т зерна, якого було б досить, щоб прогодувати понад 1,3 млн людей протягом року.

"Ми прагнемо забезпечити умови, щоб Україна могла й далі експортувати свою сільськогосподарську продукцію всіма відповідними маршрутами, включно з гуманітарним коридором, сухопутним транспортом і через Дунай", – підсумували в МЗС Великобританії.

Контекст:

17 липня країна-агресор РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року для безпечного експорту українського зерна Чорним морем. Президент України Володимир Зеленський того ж дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують до російських та окупованих українських портів).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені й Ізмаїлі.

10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у та із чорноморських портів.

Тимчасовим гуманітарним коридором із портів Одеської області вийшло сім суден, п'ять із них були в Україні до початку повномасштабного вторгнення. Україна робить усе, щоб гарантувати  безпеку тієї ділянки, на якій судна перебувають у її територіальних водах, далі вони потрапляють до територіальних вод Румунії, Болгарії та Туреччини, заявив Плетенчук.