Україна розпочала реєстрацію суден для проходження коридорами в Чорному морі – ВМС ЗСУ

Строків дії зазначених Україною коридорів наразі не встановлено, повідомив представник флоту
Фото: ЕРА

Україна розпочала процес реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря. Про це офіційний представник Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук повідомив в ефірі національного телемарафону, який транслює "1+1".

За його словами, власників і команди попередили про загрозу з боку флоту країни-агресора Росії та мінну небезпеку в ЧМ. Українські ВМС, зі свого боку, сприятимуть процесу.

"Усе можливе, що від нас залежить, щодо забезпечення безпеки, ми робимо. І зараз уже відкрита реєстрація, координатор уже працює", – сказав Плетенчук.

Тимчасові коридори, окрім головного завдання – безпечного вивезення продовольства з України, мають допомогти компаніям забрати судна, які опинилися в "гуманітарному полоні" через агресію Росії, зазначив спікер. Він не повідомив подробиць, посилаючись на конфіденційність процедури. Строків дії зазначених Україною коридорів також поки не встановлено.

Плетенчук визнав, що ситуація дуже залежить від оперативної обстановки та екстремальних умов війни. "У нормальній ситуації усе це відбувається набагато простіше й безпечніше", – додав він.

10 серпня Україна оголосила тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Раніше ці маршрути Київ запропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.

Контекст:

17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.

Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські та окуповані українські порти).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору". Постраждали, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.

Зеленський в інтерв'ю, яке опублікували 6 серпня, заявив, що Україна після блокади країною-агресором РФ українських портів у Чорному морі має довести, що у своїх територіальних водах вона має право ввозити та вивозити товари. Президент зазначив, що якщо РФ "і далі домінуватиме в Чорному морі і блокуватиме його, обстрілюючи ракетами [портову інфраструктуру], то Україна робитиме те саме, що є справедливим захистом наших можливостей". Він додав, що якщо окупанти й далі стрілятимуть, то "до кінця війни вони можуть залишитися без кораблів".