Ердоган може поїхати до РФ на зустріч із Путіним. Bloomberg назвало дату
Очікують, що президент Туреччини Реджеп Ердоган зустрінеться з Володимиром Путіним у Росії наступного тижня, щоб обговорити поновлення чорноморської угоди щодо зерна. Про це 28 серпня повідомляє Bloomberg із посиланням на двох анонімних турецьких чиновників.
Ердоган може поїхати до Росії 8 вересня, перш ніж вирушити до Індії для участі в саміті "Великої двадцятки" у Нью-Делі, сказали джерела. В адміністрації Туреччини відмовилися дати коментар Bloomberg.
Ердоган хоче, щоб угоду, яка дала змогу Україні експортувати зерно через Чорне море і з якої Росія вийшла минулого місяця, було відновлено, пише Bloomberg. Відтоді світові ціни на пшеницю стали нестабільними, особливо після того, як Росія атакувала за допомогою дронів деяку українську інфраструктуру експорту сільськогосподарських культур, ідеться в публікації.
Зустріч "скоро відбудеться", повідомив журналістам під час телефонної конференції у понеділок прессекретар Кремля Дмитро Пєсков, повідомляє російський "Інтерфакс". Пєсков відмовився повідомити, коли це станеться.
Контекст:
17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, котрі прямують до російських і окупованих українських портів).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені й Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують до чорноморських портів і з них. Раніше ці маршрути Київ запропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.
11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.
16 серпня з порту Одеса вийшло перше після розірвання "зернової угоди" судно – контейнеровоз Joseph Schulte, який стояв в Одесі з 23 лютого 2022 року. Судно пройшло, як говорив Зеленський, новим українським гуманітарним коридором. 18 серпня контейнеровоз прибув у пункт призначення – Стамбул.
Зеленський 21 серпня заявив, що Україна створила альтернативний "зерновий коридор" у Чорному морі, але, щоб він працював стабільно, необхідно посилити українську ППО.