ЗМІ повідомили, що Ердоган поїде до Путіна, хоча на главу Кремля чекали в Туреччині

Ердоган має намір говорити з Путіним про продовження "зернової угоди", пишуть ЗМІ
Фото: Recep Tayyip Erdoğan / Facebook

Президент Туреччини Реджеп Ердоган вирушить до Росії на зустріч із президентом країни-агресора Володимиром Путіним, щоб обговорити продовження роботи "зернового коридору". Про це з посиланням на джерела в адміністрації президента Туреччини повідомила газета Yeni Şafak.

Ердоган говорив 8 липня, що в нього в серпні має відбутися зустріч із Путіним. Очікували, що глава Кремля відвідає Туреччину.

14 серпня турецьке видання Milliyet писало, що візит Путіна може відбутися найближчими днями, проте цього досі не сталося. 21 серпня Ердоган повідомив, що особисто обговорить із Путіним питання продовження Чорноморської зернової ініціативи у вересні, "якщо з'явиться така можливість через щільний графік". Він не назвав можливої дати зустрічі, зазначивши, що у вересні відбудеться саміт G20 і збереться Генасамблея ООН.

Yeni Şafak пише, що зустріч Ердогана й Путіна проведуть у Росії, але теж не уточнює дати. Візит президента Туреччини стане "найважливішим кроком" для продовження "зернової угоди", зазначило видання. За словами співрозмовників ЗМІ, є "серйозний прогрес" щодо "зернового коридору". Джерела додали, що ця угода є пріоритетною для Туреччини. Водночас, за їхніми словами, Анкара вважає "нездоровою" ідею створення нового коридору без Росії.

Контекст:

17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року. Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують до українських портів, законними військовими цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, котрі прямують до російських та окупованих українських портів).

Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені й Ізмаїлі.

10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують до чорноморських портів і з них. Раніше Київ запропонував ці маршрути Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торгове судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.

11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торгових суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.

16 серпня з порту Одеса вийшло перше після розірвання "зернової угоди" судно – контейнеровоз Joseph Schulte, який стояв в Одесі з 23 лютого 2022 року. Судно пройшло, як говорив Зеленський, новим українським гуманітарним коридором. 18 серпня контейнеровоз прибув у пункт призначення – Стамбул.

Зеленський 21 серпня заявив, що Україна створила альтернативний "зерновий коридор" у Чорному морі, але, щоб він працював стабільно, необхідно посилити українську ППО.