Глава Євроради закликав прем'єра Грузії почути протестувальників і "не проґавити історичний шанс" для країни
Глава Євроради Шарль Мішель у телефонній розмові із прем'єр-міністром Грузії Іраклієм Кобахідзе 3 травня виступив на боці жителів країни, які підтримують її європейський вектор розвитку. Він повідомив про це в Х.
Мішель висловив "повну підтримку" протестувальникам проти ухвалення ініційованого владою закону "Про прозорість іноземного впливу", який називають аналогом російського закону про "іноземних агентів".
"Заклик грузинських громадян до відкритого демократичного і плюралістичного суспільства мають почути", – написав він.
Глава Євроради зазначив, що "активні дебати є наріжним каменем, і зараз потрібен справжній діалог" з тими, хто не погоджується з ініціативами влади.
"Майбутнє Грузії належить ЄС. Не проґавте цей історичний шанс", – додав політик.
Кобахідзе також прокоментував розмову з Мішелем.
"Я висловив своє розчарування тим, що, незважаючи на численні запрошення, наші партнери не бажають брати участь у предметних дискусіях щодо закону про прозорість. Крім того, я наголосив, що ми поки не почули жодних контраргументів проти запропонованого закону, який спрямований винятково на забезпечення прозорості й підзвітності відповідних організацій щодо грузинського суспільства", – написав керівник уряду.
За його словами, закон має послужити "деполяризації" в суспільстві. Водночас він озвучив думку, що закордонні організації фінансували "дві спроби революцій у Грузії в період між 2020-м і 2023 роком".
Увечері 3 травня у Тбілісі відновилися протести проти вказаного закону, який ухвалили у двох читаннях. Третє й остаточне голосування щодо нього в парламенті Грузії заплановане на 17 травня.
Сьогодні сотні людей зібралися біля парламенту Грузії, після чого попрямували до офісу керівної партії "Грузинська мрія", повідомляє "Новости-Грузия".
Ще одна акція протесту відбувається біля столичного готелю Paragraph, на території якого відкрили форум Азійського банку розвитку. У повідомленні йдеться, що мета протесту у цьому місці – привернути увагу іноземних делегатів і переконати керівництво АБР вплинути на уряд Грузії.
Контекст:
Уперше аналогічний російському законопроєкт про "іноагентів" влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти виступили опозиція, представники ЗМІ й неурядові організації, вони вимагали його відкликання. Проєкт також критикували ЄС і США. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі висловила повну підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето.
У Тбілісі й регіонах розпочалися протести. 10 березня парламент проголосував за зняття законопроєкту із розгляду. За два дні акцій 7–8 березня затримали 133 протестувальників, пізніше поліція відпустила 132 із них. Ще одного засудили, але президентка його помилувала у 2024 році.
3 квітня 2024 року керівна партія "Грузинська мрія" повторно внесла на розгляд законопроєкт про "іноагентів". Один із лідерів партії Мамука Мдінарадзе заявив, що документ нібито відповідає європейським стандартам. Його знову розкритикували в ЄС та США, але похвалили в Росії.
15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт. Це знову спровокувало масові акції протесту. Незважаючи на це, 17 квітня парламент ухвалив законопроєкт у першому читанні, 1 травня – у другому. Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що у третьому, остаточному читанні законопроєкт голосуватимуть за два тижні.
2 травня після чергового дня протесту вісьмом учасникам знадобилася госпіталізація. У постраждалих фіксують ушкодження різного типу, зокрема поранення в ділянці обличчя, голови і різних частин тіла, а також інтоксикацію й ускладнення з дихальними шляхами. Видання "Новости-Грузия" повідомляло вночі, що спецпризначенці застосували водомети і сльозогінний газ проти демонстрантів біля службових входів до будівлі парламенту. ЗМІ писали також, що силовики використали гумові кулі.