Лукашенко анонсував свою участь у виборах президента Білорусі 2025 року й заявив, що "ліміт революцій білоруси вичерпали"

Лукашенко планує всьоме піти на президентські вибори
Фото: EPA

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко оголосив 25 лютого про свою участь у виборах глави держави 2025 року. Про це повідомило держагентство БЕЛТА.

"Піду, піду, піду. Передайте їм [опозиції], що піду! І що складнішою буде ситуація, що активніше вони баламутитимуть суспільство і вас зокрема [...], що більше вони напружуватимуть вас, мене і суспільство, то швидше я піду на ці вибори. Ви не хвилюйтеся, ми зробимо так, як це потрібно для Білорусі", – заявив він після голосування на виборах депутатів у парламент і місцеві ради.

На думку Лукашенка, залишати президентський пост у "такий непростий і невизначений період" буде "рівнозначно зраді".

Водночас він зазначив, що до президентських виборів ще рік і "багато може змінитися".

Він також знову повторив, що "ліміт революцій ми й росіяни вже вичерпали" (Лукашенко повторює цю тезу починаючи з 2005 року, зазначало "Радіо Свобода"), і навів як приклад українців, які "теж ліміт вичерпали, але спробували у 2014–2015 роках, майданули", – цитує його пресслужба.

У Білорусі 25 лютого без участі міжнародних спостерігачів відбулося голосування щодо обрання депутатів у парламент і місцеві ради, яке білоруська опозиція закликала бойкотувати. Серед кандидатів у депутати немає жодного представника опозиції, оскільки влада ще до виборів "постаралася максимально "зачистити" політичне поле, ізолювати своїх опонентів і позбавити їх, наскільки це можливо, права голосу", пише "Дрон Медиа".

Контекст:

Лукашенко керує Білоруссю з 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них ушосте здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометівВлада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.

Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.

Євросоюз і США неодноразово запроваджували санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.