Парламент Грузії ухвалив у першому читанні закон про "іноагентів". У Тбілісі триває протест
Парламент Грузії 17 квітня ухвалив у першому читанні проєкт закону "Про прозорість іноземного впливу", який вважають аналогом російського закону про "іноземних агентів". Засідання транслювали у Facebook.
Документ підтримало 83 депутати провладної коаліції. Опозиція на знак протесту покинула зал засідань.
Скандальний закон передбачає, що неприбуткові громадські організації та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватимуться як "такі, що здійснюють інтереси іноземної сили".
Розгляд закону, який повторно ініціювала керівна партія "Грузинська мрія", супроводжує акція протесту біля будівлі парламенту. За інформацією Sova.news, противники проєкту третій день виходять до будівлі вищого законодавчого органу з прапорами Грузії та Євросоюзу, а також плакатами "Ні російському закону".
Напередодні вночі грузинські силовики застосували силу, водомети й газ під час розгону демонстрантів. У МВС країни оголосили про затримання 14 мітингувальників за дрібне хуліганство й непокору вимогам поліції.
Президентка Грузії Саломе Зурабішілі, яка проти закону, провела термінову зустріч із послами країн Євросоюзу, повідомили в її адміністрації. В інтерв'ю ВВС, яке сьогодні опублікували в її Facebook, президентка заявила, що ветує закон у разі його ухвалення.
Сьогодні підтримку протестувальників виявив один із найзнаменитіших у світі грузинів – дизайнер, креативний директор модного дому Balenciaga Демна Гвасалія. Він опублікував в Instagram намальований на серветці грузинський прапор, доповнивши його зображенням "голуба миру" й прапора Євросоюзу. Це перший і єдиний пост модельєра в соцмережі.
Контекст:
Уперше аналогічний російському закон про "іноагентів" влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти були опозиція, представники ЗМІ й неурядові організації, вони вимагали відкликання законопроєкту.
Після голосування верховний представник Євросоюзу із питань закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що законопроєкт несумісний із цінностями та стандартами ЄС і "суперечить проголошеній Грузією меті вступу до Європейського союзу". У Держдепартаменті США натякнули на ймовірні санкції за придушення протестів. Зурабішвілі висловила повну підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето.
У Тбілісі й регіонах розпочалися протести. За два дні акцій 7–8 березня затримали 133 протестувальників, під час зіткнень були постраждалі. 9 березня у МВС Грузії заявили, що поліція відпустила 132 зі 133 затриманих. 10 березня парламент проголосував за зняття законопроєкту з розгляду.
3 квітня "Грузинська мрія" повторно внесла на розгляд законопроєкт про "іноземних агентів". Один із лідерів керівної партії "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе заявив, що закон відповідає європейським стандартам і що його ухвалять на всіх трьох слуханнях до кінця поточної сесії парламенту.
Зурабішвілі того самого дня висловила думку, що "Росія сюди більше ніколи не повернеться". Наново ініціювавши закон про "іноагентів", "Мрія" показала своє справжнє обличчя, сказала вона.
У Кремлі ініціативу "Грузинської мрії" схвалили. "Росія зацікавлена у стабільності у Грузії, а закони про "іноагентів" ухвалюють майже всюди, тому що ніхто не хоче втручання у свої справи", – цитувало його 4 квітня пропагандистське агентство ТАСС.
15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт. На засіданні юридичного комітету парламенту лідер опозиційної партії "Громадяни" Алеко Елісашвілі побився з Мдінарадзе – він підійшов до представника більшості, який виступав за трибуною, і вдарив його кулаком в обличчя.