Превентивний захід. Литва на тлі погроз із боку ПВК "Вагнер" закрила два із шести пунктів пропуску на кордоні з Білоруссю
Литва з 18 серпня закриває прикордонні переходи з Білоруссю "Шумскас" (із білоруського боку "Лоша") і "Тверячюс" ("Відзи"). Про це 16 серпня повідомляє сайт уряду країни.
За словами міністерки внутрішніх справ Агне Білотайте, закриття є відповіддю на переміщення групи визнаної у світі злочинною організацією російської ПВК "Вагнер" до Білорусі.
"Це один із превентивних заходів, спрямованих на усунення загроз національній безпеці і можливих провокацій на кордоні, які виникають. Це дасть можливість прикордонникам перерозподілити свої сили на кордоні з Білоруссю і приділити ще більше уваги охороні державного кордону", – сказала міністерка.
Канцлер міністерства транспорту і комунікацій Рамунас Ділба також заявив про необхідність "зменшити потенційну загрозу на кордоні з Білоруссю". Він розповів, що весь персонал закритих КПП перескерують на найбільший пункт пропуску "Медінінкай".
"Зараз цей пункт пропуску – на завершальному етапі реконструкції. Він є найбільшим і технологічно сучасним, оснащеним системою рентгенівського контролю, якої немає на пунктах пропуску "Тверячюс" і "Шумскас". Це удосконалення відіграє значну роль у припиненні контрабандної діяльності", – зазначили в уряді Литви і додали, що на кордоні з Білоруссю діють ще три пункти пропуску: "Лаворішкес", "Райгардас" і "Шальчинінкай".
Про те, що Литва (разом з Польщею) розглядають можливість закриття кордонів з Білоруссю через бойовиків ПВК "Вагнер", які там перебувають, 28 липня проінформував заступник міністра внутрішніх справ Литви Арнольдас Абромавічюс.
На нещодавній зустрічі міністрів внутрішніх справ Польщі та Литви Маріуша Камінського та Білотайте також ішлося про ймовірність одночасного закриття залізничних сполучень з Білоруссю через імовірні провокації ПВК "Вагнер".
Контекст:
Ситуація на кордонах країн Балтії та Польщі з Білоруссю загострилася ще до початку повномасштабної війни РФ проти України, 2021 року уряди Литви, Латвії та Польщі вирішили побудувати паркани на кордоні з Білоруссю через наплив мігрантів.
Улітку 2023 року, після того, як у Білорусь почали прибувати найманці ПВК "Вагнер", ці країни стали посилювати охорону кордону.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що розміщення найманців ПВК "Вагнер" на території Білорусі змінює ситуацію з безпекою у Литві. Водночас він запевнив, що його країна має досить засобів для гарантування безпеки. "Безперечно, ми будемо стежити за ситуацією і, якщо будуть потрібні рішення, обов'язково їх ухвалимо в найкоротші строки", – сказав він. Науседа не відкинув, що для охорони кордону на допомогу прикордонникам скерують армію.
За даними Збройних сил України станом на середину серпня, на території Білорусі перебуває приблизно 6,5 тис. найманців ПВК "Вагнер".