Столтенберг упевнений, що Польща і Словаччина будуть підтримувати Україну і після парламентських виборів у цих країнах

Столтенберг висловив упевненість, що буде знайдено способи й далі надавати підтримку Україні
Фото: nato.int

Словаччина і Польща продовжать підтримку України після парламентських виборів у цих країнах (30 вересня та 15 жовтня, відповідно), незважаючи на нещодавні різкі висловлювання на адресу Києва. Таку думку 29 вересня в інтерв'ю Reuters висловив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Члена Альянсу Польщу вважали одним із найближчих союзників України в її протистоянні російській агресії, але відносини між країнами зіпсувалися після рішення Варшави продовжити заборону імпорту українського зерна на національному рівні, незважаючи на скасування ембарго Єврокомісією 15 вересня.

Столтенберг зазначив в інтерв'ю Reuters, що "очікує й упевнений", що Варшава та Київ "знайдуть спосіб вирішити питання без негативного впливу на військову підтримку України".

Словаччина (також заборонила імпорт українського зерна), яка входить у НАТО, передала Україні військову техніку, включно з винищувачами МіГ-29 і ЗРК С-300, проте лідер опозиції та експрем'єр Роберт Фіцо, який лідирує в соцопитуваннях перед виборами, пообіцяв припинити військову підтримку Києва.

За словами Столтенберга, "хай який новий уряд буде у Словаччині", засідання НАТО за участі її представників триватимуть.

Генсек Альянсу висловив упевненість, що буде знайдено "способи й далі надавати підтримку" Україні, як це було "після кожних виборів у країнах НАТО від початку війни".

Контекст:

Польща послідовно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії, надаючи військову та гуманітарну допомогу. 31 травня президент Польщі Анджей Дуда повідомив, що його країна допомогла Україні на $7–8 млрд (або 1,5% від ВВП країни).

На тлі зернової суперечки прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький сказав 20 вересня, що зараз його країна не надає Україні жодного озброєння, оскільки "сама переозброюється найсучаснішим озброєнням".

21 вересня Дуда заявив, що слова Моравецького про постачання зброї Україні було "витлумачено максимально погано". Він розповів, що в Польщі є контракти з Україною і вона їх виконує, водночас Варшава не передаватиме Києву нової зброї, яку закуповує зараз у межах модернізації польської армії. Дуда не відкинув, що Польща може передати Україні зброю зі своїх складів, якщо отримає нову зброю з Південної Кореї або США.

За даними Пентагону, США та міжнародні партнери України виділили їй понад $76 млрд на пряму оборонну допомогу.