У Грузії відбулася акція протесту. Демонстранти вимагали зустрічі з прем'єром і відкликання закону про "іноагентів"
У Грузії 17 квітня відбулася чергова акція протесту проти ухвалення так званого закону про "іноагентів". Про це повідомляє грузинська служба "Радио Свобода".
Під час масової акції протесту оголосили план демонстрантів пройти маршем до адміністрації уряду й вимагати зустрічі з прем'єр-міністром Іраклієм Кобахідзе. Демонстранти також вимагали відкликання закону "Про прозорість іноземного впливу", який вважають аналогом російського закону про "іноземних агентів".
"Ми хотіли б запропонувати, щоб ви пішли з нами зараз до державної канцелярії і вимагали, щоб прем'єр-міністр вийшов і поговорив із нами. Насамперед ми хотіли б попросити вас підняти руку й дати нам право і мандат очолити цю мирну демонстрацію", – сказав співзасновник "Європейської платформи Грузії" Леван Цуцкірідзе й закликав учасників мітингу не йти на жодні провокації.
Це був третій день протестів проти закону про "іноагентів" біля будівлі парламенту.
Біля парламенту зібралося понад 15 тис. осіб, повідомляє Telegram-канал Paper Kartuli.
Під час акції двох людей затримали, повідомило міністерство внутрішніх справ Грузії у Facebook. У відомстві заявили, що один із затриманих мав із собою холодну зброю.
Видання Formula News опублікувало в Х відео з місця подій, зняте з дрона, на якому видно кількість людей, котрі зібралися на акцію протесту.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі підтвердила в ефірі ВВС News, що накладе вето на закон. Відео вона опублікувала в соцмережі Х. Водночас Зурабішвілі зазначила, що керівна партія має досить голосів у парламенті для подолання вето президента.
Президентка Грузії нагадала, що торік також були мітинги проти ухвалення цього закону, унаслідок яких його відкликали. За її словами, повторне ухвалення цього закону є прямою провокацією.
Контекст:
Уперше аналогічний російському закон про "іноагентів" влада Грузії ініціювала в березні 2023 року. Проти були опозиція, представники ЗМІ та неурядові організації, вони вимагали відкликання законопроєкту.
Після голосування верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що законопроєкт несумісний із цінностями та стандартами ЄС і "суперечить проголошеній Грузією меті вступу у Європейський союз". У Держдепартаменті США натякнули на ймовірні санкції за придушення протестів. Зурабішвілі висловила повну підтримку мітингувальникам і пообіцяла накласти на закон вето.
У Тбілісі й регіонах розпочалися протести. За два дні акцій 7–8 березня було затримано 133 протестувальників, під час зіткнень були постраждалі. 9 березня у МВС Грузії заявили, що поліція відпустила 132 зі 133 затриманих. 10 березня парламент проголосував за зняття законопроєкту з розгляду.
3 квітня 2024 року "Грузинська мрія" повторно подала на розгляд законопроєкт про "іноземних агентів". Один із лідерів керівної партії "Грузинська мрія" Мамука Мдінарадзе заявив, що закон відповідає європейським стандартам і його ухвалять на всіх трьох слуханнях до кінця поточної сесії парламенту.
Зурабішвілі того ж дня висловила думку, що "Росія сюди більше ніколи не повернеться". Наново ініціювавши закон про "іноагентів", "Мрія" показала своє справжнє обличчя, сказала вона.
У Кремлі ініціативу "Грузинської мрії" схвалили. "Росія зацікавлена у стабільності в Грузії, а закони про "іноагентів" ухвалюють майже скрізь, тому що ніхто не хоче втручання у свої справи", – цитувало його 4 квітня пропагандистське агентство ТАСС.
15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт. На засіданні юридичного комітету парламенту лідер опозиційної партії "Громадяни" Алеко Елісашвілі побився з Мдінарадзе – він підійшов до представника більшості, який виступав за трибуною, і вдарив його кулаком в обличчя.