"Версія ФСБ розсипається на очах". У ГУР розповіли, як Білорусь завадила РФ просувати ідею про "український слід" теракту у Crocus City Hall

Після теракту у Crocus City Hall спецслужби РФ публічно відпрацьовують версію про "український слід", але вона має вигляд відірваної від реальності, наголосили у ГУР
Фото: EPA

Версія Москви про причетність України до стрілянини в підмосковному концертному залі Crocus City Hall має "дедалі менш адекватний вигляд". Про це представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов заявив 23 березня в коментарі NV.

Юсов підкреслив, що "історію від ФСБ" про те, що терористи прямували у бік українського кордону, де в них нібито було підготовлено "вікно", фактично нівелювала заява союзників Кремля з Мінська.

Він нагадав, що посол Білорусі в РФ заявив про те, що представники його країни допомагали росіянам ловити підозрюваних, щоб не дати тим перетнути білорусько-російський кордон.

"Це дуже промовиста заява. Версія ФСБ розсипається на очах", – наголосив Юсов.

Кремль, на його думку, однаково за допомогою своїх міжнародних союзників та агентів просуватиме ідею, що за терактом у Підмосков'ї стоїть Київ, із меседжем, що "треба припинити підтримку України".

Щодо ймовірних наслідків безпосередньо для України, то, за оцінками представника ГУР, Кремль "майже не має простору для маневру". Юсов вважає, що, крім застосування зброї масового ураження, жодних нових ходів у президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна не залишилося, а теракт у Crocus City Hall "не додає жодних балів для реалізації цього сценарію".

Водночас, на думку представника ГУР, стрілянину у Crocus City Hall Росія однаково спробує використати для відбілювання свого іміджу у світі, щоб подати себе "жертвою світового тероризму", а не країною-окупантом, яка напала на Україну.

Про те, що білоруські спецслужби допомагали Росії виконати завдання не дати втекти підозрюваним у теракті, заявив посол Білорусі в Росії Дмитро Крутой, якого 23 березня цитувало інформагентство БЕЛТА. "Основним завданням минулої ночі було не дати терористам утекти через наш спільний кордон", – наголошував Крутой.

Водночас у перших звітах росЗМІ про затримання підозрюваних повідомляли, що операція відбувалася в селищі Теплий Брянської області РФ, яке розташоване за кілька кілометрів від кордону РФ із Білоруссю і більше ніж за 50 км від кордону країни-агресора з Україною.

У наступних повідомленнях ішлося вже про село Хацунь у Брянській області, яке розташоване більше ніж за 100 км як від білоруського, так і від українського кордону.

Контекст:

22 березня у концертному залі Crocus City Hall у Красногорську Московської області країни-агресора РФ на концерті гурту "Пикник" сталася стрілянина. Загинуло, за останніми даними російської влади, 133 особи, постраждало 154. За інформацією пропагандистських ЗМІ, у партер концертного залу "увірвалися люди в камуфляжі, щонайменше троє, відкрили стрілянину з автоматичної зброї", після чого "кинули гранату або запалювальну шашку, унаслідок чого почалася пожежа".

У ГУР 22 березня, одразу після стрілянини у Crocus City Hall, заявили, що цей теракт є спецоперацією Кремля з метою звинуватити Україну й зірвати її міжнародну підтримку. Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк 22 березня прогнозував, що РФ може використати теракт у Crocus City Hall, щоб "продовжувати виправдовувати масштабну мобілізацію, мілітаризацію й абсолютно зухвалі геноцидні ракетні обстріли цивільного населення України".

Видання "Медуза" з'ясувало, що у Кремлі дали вказівку лояльним до Путіна ЗМІ й державним російським медіа наголошувати в повідомленнях про теракт у Crocus City Hall  на "українському сліді".

У ФСБ РФ 23 березня повідомили про затримання чотирьох підозрюваних у теракті. У спецслужбі стверджують, що після скоєння теракту злочинці збиралися перетнути російсько-український кордон і "мали відповідні контакти на українському боці". Жодних доказів цього у ФСБ не надали. Про спробу стрільців із Crocus City Hall втекти в Україну вслід за ФСБ за 19 годин після теракту заявив Путін.

Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов назвав заяву ФСБ "нісенітницею". Він зазначив, що в РФ спробами покласти відповідальність на Україну за стрілянину у Crocus City Hall "займаються з перших хвилин, як цей теракт відбувався".

Відповідальність за теракт у Московській області взяв на себе ІДІЛ, американські чиновники підтвердили NYT і CBS News достеменність цієї заяви.

У Білому домі 22 березня сказали, що не бачать жодних ознак причетності України до стрілянини в концертному залі Crocus City Hall.