Арахамія: Ми не можемо взагалі не випускати депутатів за кордон

Арахамія: Є багато міжнародних інституцій і місій, за участь нардепів у яких офіційно платить Україна
Фото: sluga-narodu.com

Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія спростував інформацію про фактично повну заборону виїзду нардепів за кордон. Про це Арахамія заявив в інтерв'ю "РБК-Україна", яке опублікували 3 серпня.

Про те, що на прикордонні пости України надійшла вказівка про заборону на виїзд для всіх посадовців і депутатів за кордон, повідомляв 26 липня нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко.

"Ми не можемо взагалі не випускати депутатів. Є багато міжнародних інституцій і місій на кшталт ПАРЄ, за участь наших депутатів у яких офіційно сплачує держава Україна. Але 99% відряджень депутатів відбувається за власний рахунок або рахунок приймаючої сторони без шкоди для бюджету України", – відреагував Арахамія в інтерв'ю.

Загалом, продовжив нардеп, "ідеться більше про моральний аспект".

"І ми більше депутатів виключали саме за порушення моральних засад, ніж юридичних аспектів. Так, є низка наших політичних опонентів, які намагаються роздмухати абсолютно кожну історію, кричать: коли ж ви вже виключите когось із фракції? Стратегія тут зрозуміла. У нас є монобільшість, але якщо ми й надалі в такому ж темпі виключатимемо, вона може перестати бути монобільшістю, і тоді доведеться формувати коаліцію", – зазначив Арахамія.

Свою заяву Гончаренко зробив на тлі скандалу навколо тодішнього нардепа від "Слуги народу" Юрія Арістова, який відпочивав на Мальдівах.

У ДПСУ, коментуючи слова Гончаренка, запропонували звернутися до нього по пояснення.

"Заходи прикордонного контролю проходять і надалі відбуватимуться відповідно до норм чинного законодавства та правил, установлених на період дії воєнного стану і прописаних у постанові КМУ №57", – сказав речник Держприкордонслужби Андрій Демченко.

Згідно з постановою КМУ №57, представники ОП, посадовці, народні депутати України мають право покидати країну, якщо у них є розпорядження про відрядження.

Контекст:

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію.

Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків.

23 січня 2023 року Зеленський повідомив, що Рада нацбезпеки і оборони (РНБО) України вирішила обмежити виїзд за кордон із недержавною метою чиновників центральної і місцевої влади. "Хочуть відпочивати зараз – відпочиватимуть за межами державної служби. За кордон їздити на відпочинок чи з якоюсь іншою недержавною метою посадовцям більше не вдасться", – сказав президент. 27 січня Кабмін України ухвалив відповідну постанову.

У переліку осіб, на яких поширено заборону, – члени Кабміну, керівництво РНБО, СБУ, Офісу президента, співробітники центральних органів влади, працівники прокуратури, судді, нардепи й низка інших держслужбовців, зокрема працівники органів місцевого самоврядування й депутати місцевих рад. Ідеться і про жінок, і про чоловіків, але є кілька винятків, зокрема щодо виїзду до неповнолітніх дітей.

На тлі скандалу навколо вже колишнього народного депутата Арістова Зеленський заявив, що якщо хтось із посадовців або депутатів хоче відпочити від роботи на державу, то "держава від таких осіб теж відпочине". Намір посадовців або народних депутатів виїхати кудись за кордон варто "перевіряти до секунди", вважає президент.