Байден про справу Трампа: Американських президентів можна судити

Байден вважає, що президентський імунітет Трампа не захищає його від суду у справі про штурм Капітолія
Фото: ЕРА

Американський президент Джо Байден прокоментував справу проти свого попередника Дональда Трампа, який вважає, що його не можна судити за штурм Капітолія через президентський імунітет.

На пресконференції у Вашингтоні 24 грудня Байден заявив, що "не може вигадати жодної причини, через яку президенти мають дістати абсолютний імунітет від судового переслідування", цитує його Bloomberg.

23 грудня Верховний суд відмовився прискорити ухвалення рішення у справі про імунітет Трампа, загальмувавши цим судовий процес над колишнім президентом за обвинуваченнями, пов'язаними з його спробами скасувати результати виборів 2020 року.

Адвокати Трампа на суді зі свого боку наполягали, що колишній глава Білого дому діяв у межах повноважень глави держави. Вони також попереджають про "величезні історичні наслідки" суду над главою США, зазначає CBS.

"Обвинувачення президента Трампа загрожує запустити цикли дискримінації і політично мотивованих переслідувань, які мучитимуть нашу націю ще багато десятиліть і можуть зруйнувати основу нашої республіки – впевненість американських громадян у незалежній судовій системі", – цитує телеканал юристів Трампа.

До цього 2 грудня окружний суд у Вашингтоні дозволив судити його за штурм Капітолія. Суддя Таня Чуткан зазначила, що колишні президенти не мають особливих умов у випадку притягнення до федеральної кримінальної відповідальності за "будь-які злочинні дії, скоєні під час перебування на посаді".

Контекст:

Загальне голосування на виборах президента США відбувалося 3 листопада 2020 року. Явка стала рекордною за 120 років – у виборах узяло участь приблизно 160 млн американців. 14 грудня колегія виборців затвердила результати голосування: колишній віцепрезидент Байден здобув 306 голосів, 45-й президент США Трамп – 232. Після голосування колегії виборців Байден закликав американців до єдності та заявив про перемогу демократії.

Трамп намагався оскаржити результати голосування в судах різних штатів. 6 січня на мітингу перед Білим домом він заявив прибічникам, що ніколи не визнає поразки на виборах, і закликав іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем виборів Байдена.

Протестувальники вирушили до будівлі Конгресу США і штурмом узяли її. Унаслідок заворушень загинуло п'ятеро людей, серед них і офіцер поліції Капітолія, а у Вашингтоні через це оголосили надзвичайний стан.

Понад 1100 людей заарештували за обвинуваченнями, пов'язаними з нападом на Капітолій. Щонайменше 630 осіб визнали себе винними і не менше ніж 110 людей було засуджено, підрахувало у вересні 2023 року Reuters.