СБУ підтвердила, що Коломойського повідомили про нову підозру

Коломойського повідомили про додаткову підозру
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Служба безпеки України, Бюро економічної безпеки та Офіс генерального прокурора викрили нові факти злочинної діяльності власника великої фінансово-промислової групи Ігоря Коломойського. Про це повідомляє пресслужба СБУ 15 вересня.

Бізнесмена повідомили про додаткову підозру за такими статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 200 (незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима, обладнанням для їх виготовлення);
  • ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (заволодіння чужим майном через зловживання посадовою особою своїм службовим становищем, вчинене організованою групою, в особливо великих розмірах);
  • ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 (легалізація коштів, отриманих у злочинний спосіб).

За даними слідства, у період із 2013-го до 2014 року Коломойський незаконно заволодів 5,8 млрд грн. Для цього він створив злочинне угруповання, котре складалося зі співробітників банку, у якому він був засновником та акціонером, ідеться в повідомленні. Протягом зазначеного періоду вони дозволили Коломойському нібито робити систематичні фіктивні "внесення готівки в касу банку", хоча насправді жодних внесків банк не отримував, заявляють у СБУ.

За версією слідства, така схема дала можливість Коломойському отримати 5,8 млрд грн, що на той період було еквівалентно понад $700 млн. Потім ці фейкові внески переказали на особистий рахунок Коломойського, і вони стали реальними безготівковими коштами, ідеться в повідомленні.

За даними СБУ, щоб легалізувати віртуальні активи, Коломойський розплачувався ними у своїй підприємницькій діяльності. Зокрема, видавав їх як позики й розраховувався ними за кредити підконтрольних йому підприємств, виводив їх за кордон, переводив у готівку і знімав у відділеннях банку.

Досудове розслідування триває.

Про нову підозру Коломойському 15 вересня повідомляв радник глави Офісу президента України Сергій Лещенко, але інформації від правоохоронців про це не було.

Контекст:

У серпні 2020 року міністерство юстиції США подало проти Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова два цивільні позови, у яких звинуватило бізнесменів у відмиванні коштів "ПриватБанку". Коломойський заперечував звинувачення мін'юсту США у відмиванні грошей "ПриватБанку" і стверджував, що "всі інвестиції у США були зроблені з власних коштів, отриманих у 2007–2008 роках за згодою з компанією "Євраз", і з доходів інших бізнесів, що зберігалися в "ПриватБанку".

2 вересня 2022 року НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про викриття схеми розкрадання коштів компанії "Укрнафта" на 13,3 млрд грн. Того самого місяця, за даними ЗМІ, НАБУ провело в Коломойського обшуки в цій справі, відомо, що в жовтні й листопаді його викликали на допит у бюро. У НАБУ заявляли, що чекають на проведення економічної експертизи, після чого вирішуватимуть, "як рухатися далі з колом підозрюваних, завданих збитків і всім, що із цим пов'язано".

7 листопада 2022 року секретар Ради безпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив, що акції п'ятьох українських компаній, зокрема "Укрнафти" та "Укртатнафти", примусово відчужено на користь держави. Коломойський раніше володів акціями цих компаній.

1 лютого 2023 року СБУ та БЕБ провели обшуки в будинку в Коломойського. СБУ повідомила, що ці слідчі дії проводили в межах справи про викриття схем привласнення 40 млрд грн керівництвом "Укрнафти" та "Укртатнафти".

Коломойський з активом $1 млрд посідає 2522-ге місце в рейтингу мільярдерів, складеному американським діловим виданням Forbes. У списку наголошують, що бізнесмен – уродженець України, але має громадянство Ізраїлю й Кіпру.