Цепкало: Будь-який наступник Лукашенка швидко відправить його до в'язниці, тому 100% він братиме участь у виборах
Білоруський опозиціонер Валерій Цепкало впевнений, що Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, візьме участь у наступних виборах глави держави 2025 року. Про це Цепкало сказав в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.
У серпні Лукашенко заявив, що жителям Білорусі треба звикати до того, що в них буде інший президент.
За словами Цепкала, президентські вибори в республіці мають відбутися не пізніше ніж у червні 2025 року.
"Лукашенко, безумовно, візьме в них участь. Тому що та система влади, яку він вибудував, – вона не передбачає його перебування на волі після того, як він перестане формально призначати людей на посади, – зазначив білоруський опозиціонер. – Щойно ситуація трішки зміниться, то одразу ж ті, хто сьогодні був його нібито прибічником чи просто підлеглим, він дуже швидко змінить напрям руху".
На думку Цепкала, Лукашенку "фактично нереально" визначити собі наступника.
"Тому що наступник, який прийде за [нинішньої] системи організації влади, у нього буде або особиста помста, або, можливо, якісь інші [причини] зводити рахунки будуть, але абсолютно очевидно, що Лукашенко дуже швидко вирушить у в'язницю", – пояснив опозиціонер.
Тому Цепкало вважає, що Лукашенко "100% братиме участь у виборах", хоча "насправді ніхто в цьому не зацікавлений", включно з нелегітимним російським президентом Володимиром Путіним.
"Путін не хотів би, щоб владу в Білорусі хоч на якийсь час міг узяти народ, як це відбулося в Україні, Грузії, Вірменії. Коли не регульована зміна влади відбувається, а коли народ на вільних і чесних виборах обирає собі політичне керівництво. Це найстрашніша небезпека для Путіна. Він хоче поміняти Лукашенка, він хоче, щоб відбувся керований транзит влади", – розповів білоруський опозиціонер.
Контекст:
Лукашенку 70 років. Він керує Білоруссю з 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них ушосте здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.
Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна і Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.