Зеленський про розширення "зернового коридору": Ми розглядаємо, щоб усі наші порти працювали
Україна зацікавлена в роботі чорноморського "зернового коридору". Про це 8 березня у Стамбулі на спільній пресконференції із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом заявив глава Української держави Володимир Зеленський.
Відеозапис опублікували у Facebook Офісу президента України.
Журналістка, ставлячи запитання Зеленському, зазначила, що морський "зерновий коридор" працює, але Україна хоче більшого. Президента запитали, на якому етапі й за участю яких сторін тривають переговори щодо безпеки судноплавства в Чорному морі, а також на яких умовах наполягає Київ.
"Ми розглядаємо, щоб усі наші порти працювали... Коли ви кажете, що може бути? Перш за все таке рішення може бути вирішене на засіданні саміту [миру]. Друге, що важливо для нас, [...] щоб не тільки порти Великої Одеси [працювали], а також ми дуже зацікавлені, щоб продовжувався наш дунайський коридор і розширювався цей об'єм, – відповів Зеленський. – А також ми розраховуємо, що до Миколаєва прийде також це... Ми хочемо, щоб Миколаїв економічно розростався. [...] Порт Миколаєва, відповідні виробництва, тисячі робочих місць відновлять свою діяльність".
Зеленський прибув до Стамбула 8 березня. Управління комунікацій турецького лідера анонсувало, що на зустрічі з Ердоганом вони, зокрема, докладно обговорять перебіг війни між Україною і країною-агресором Росією, угоду про "зерновий коридор", пошук міцного миру в регіоні й відносини між Туреччиною та Україною.
Контекст:
Після виходу країни-агресора РФ із зернової угоди (діяла з 1 серпня 2022 року) Україна 10 серпня 2023 року оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують до чорноморських портів і з них. Першим судном, яке скористалося тимчасовим коридором, стало Resilient Africa. Воно вийшло з порту Чорноморськ 19 вересня із 3 тис. тонн пшениці на борту.
Українським військовим вдалося розблокувати морське судноплавство в бік портів України.
За даними Кабміну, за пів року морським коридором перевезли приблизно 20 млн тонн вантажів до 32 країн світу, з них 70% – агропродукція. У січні 2024-го Україна вийшла на довоєнні обсяги експорту морем.
За даними Мінагрополітики станом на кінець лютого, 90% усієї української агропродукції експортують Чорним морем.