Кондратюк: Знайомий генерал каже: "Я в Лавру не ходив, усіх цих попів я знаю на прізвиська і псевдоніми"
В інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман Валерій Кондратюк, який очолював Головне управління розвідки Міноборони України у 2015–2016 роках, звернув увагу на роботу Служби безпеки України з обмеження діяльності Російської православної церкви в Україні. Кондратюк назвав цю церкву "фактично філією ФСБ".
"Можливості ФСБ щодо організації так званого третього Майдану сильно перебільшено в українських ЗМІ, як і спроможність другої армії світу", – зауважив він.
Кондратюк пояснив це тим, що в Україні "багато чого змінилося за два роки". Серед змін, окрім зменшення впливу РПЦ, він назвав заборону проросійських партій.
"Один мій знайомий генерал каже: "Я в [Києво-Печерську] лавру не ходив, усіх цих попів я знаю за [агентурними] прізвиськами і псевдонімами, і [знаю їхні] погони та звання у ФСБ". Сьогодні по цій діяльності також завдано серйозного удару. СБУ фактично очолила хрестовий похід проти антихристів у рясі", – сказав генерал-лейтенант.
Контекст:
УПЦ МП – частина Російської православної церкви, офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії". На соборі 27 травня 2022 року УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У ПЦУ вважають, що зміна статуту – це "спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату". УПЦ МП звинувачують у зв'язках із російськими спецслужбами.
79 будівель Києво-Печерської лаври з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви. 30 березня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі. 9 серпня Господарський суд Києва визнав законним розірвання договору безоплатного користування, укладеного між Свято-Успенською Києво-Печерською лаврою УПЦ МП та Національним заповідником "Києво-Печерська лавра".
Митрополит УПЦ МП Павло (Лебідь), колишній намісник Києво-Печерської лаври, зараз перебуває під домашнім арештом. 1 квітня СБУ повідомила митрополита Павла про підозру за ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності й за іншими ознаками) та п. 2 ст. 436 (виправдання, визнання правомірної, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України.
Спецслужба опублікувала фото, зроблені під час обшуку, а також записи телефонних розмов, де Павло називає російське вторгнення "війною РФ та Америки до останнього українця", згадує нібито розбомблені країною-агресором "американські біолабораторії в Києві та Одесі", а також, незважаючи на заяви про публічне відділення від Російської православної церкви закликає парафіян згадувати під час богослужінь главу РПЦ патріарха Кирила. До цього в листопаді 2022 року з'ясували, що парафіяни Лаври навіть після повномасштабного російського вторгнення моляться за Росію.