У Києво-Печерській лаврі забарикадувалися представники УПЦ МП
Уранці 15 серпня представники комісії Мінкульту не змогли потрапити до кількох корпусів Києво-Печерської лаври, де забарикадувалися представники Української православної церкви Московського патріархату, повідомляє УНІАН.
Правоохоронці гарантують публічний порядок і безпеку, а представники заповідника та комісії Мінкульту заходять до корпусів, оскільки мають на це законні підстави за рішенням суду, повідомила пресофіцерка Печерського відділу поліції Києва Оксана Тищенко.
"Вони не пропускають до корпусів. Але правоохоронці не зривали ніякі замки", – сказала вона.
Прессекретарка заповідника "Києво-Печерська лавра" Олеся Крамаренко повідомила "24 каналу", що в усіх незвільнених корпусах Лаври зараз забарикадувалося до 30 осіб. За її словами, вони нічого не вимагають, але не хочуть покидати приміщень, зачинивши двері зсередини.
"Ми підозрюємо, що це паломники. Вони співають, моляться. Ми ж не проти, хай ходять молитися в храм. Але ж це приміщення готельного типу, які зараз мають бути звільнені, вони повертаються в користь держави", – сказала вона.
Контекст:
79 споруд Києво-Печерської лаври з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".
10 березня 2023 року Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташовано чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їх оренду закінчився 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.
Митрополит Павло (Лебідь), який був намісником Лаври, заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до рішення суду.
30 березня на території Лаври мала розпочати роботу державна комісія з питань приймання-передання майна державній установі. До цього ченці мали звільнити приміщення. Проте священнослужителі не пустили комісії.
Того самого дня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі.
Пізніше комісія продовжила роботу в Лаврі, її завершили 5 червня. Заповідник надіслав УПЦ МП вимогу звільнити приміщення на території Лаври.
Після цього віряни УПЦ МП не давали комісії Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" перевірити й опечатати звільнені корпуси на території нижньої Лаври, проте згодом представники комісії все ж таки змогли розпочати огляд й опечатування приміщень.
9 серпня Господарський суд Києва визнав законним розірвання договору безоплатного користування, укладеного між Свято-Успенською Києво-Печерською лаврою УПЦ МП і Національним заповідником "Києво-Печерська лавра". Підставою для розірвання договору стала низка порушень, встановлених під час перевірки комісією та заповідником, зазначили у Міністерстві культури та інформаційної політики.