Суд визнав законним розірвання договору між Києво-Печерською лаврою і монастирем УПЦ МП
Господарський суд Києва 9 серпня визнав законним розірвання договору безоплатного користування, укладеного між Свято-Успенською Києво-Печерською лаврою Української православної церкви Московського патріархату та Національним заповідником "Києво-Печерська лавра". Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики України.
Як уточнили у відомстві, ідеться про приміщення нижньої Лаври.
"Тим самим Господарський суд Києва відмовив у задоволенні позовних вимог Свято-Успенської Києво-Печерської лаври (чоловічий монастир) Української православної церкви [Московського патріархату]. Ця релігійна організація й надалі хотіла користуватися культовими будівлями й іншим майном, що є державною власністю", – зазначили в міністерстві.
Контекст:
79 споруд Києво-Печерської лаври із 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні у чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус "самоврядної церкви з правами широкої автономії".
10 березня 2023 року Національний заповідник "Києво-Печерська лавра" повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташовано чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їх оренду закінчився 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.
Митрополит Павло (Лебідь), який був намісником Лаври, заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до рішення суду.
30 березня на території Лаври мала розпочати роботу державна комісія з питань приймання-передавання майна державній установі. До цього ченці мали звільнити приміщення. Проте священнослужителі не пустили комісії.
Того самого дня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі.
Пізніше комісія продовжила роботу в Лаврі, її завершили 5 червня. Заповідник надіслав УПЦ МП вимогу звільнити приміщення на території Лаври.
Після цього віряни УПЦ МП не давали комісії Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" перевірити й опечатати звільнені корпуси на території нижньої Лаври, проте згодом представники комісії все ж змогли розпочати огляд й опечатування приміщень.