"Беларускі Гаюн" стверджує, що запусків ракет по Україні з Білорусі не було. Ігнат пояснив, що "Кинджали" могли летіти через її повітряний простір

"Кинджали" 5 серпня по Україні випустили з повітряного простору РФ, але вони могли летіти над Білоруссю, вважає Ігнат
Фото: EPA (ілюстративне)

Із території Білорусі та її повітряного простору запусків ракет 5 серпня не здійснювали. Про це 6 серпня у Telegram заявила моніторингова група "Беларускі гаюн", яка відстежує військову активність у країні.

Зльотів авіації, яка б могла випустити ракети у напрямку України, після 19.00 5 серпня теж не зафіксували, додали в моніторинговій групі.

"Зазначимо, що після повідомлення про нібито "запуск ракет із території Білорусі" нам надійшла достатня кількість спростувань із найбільш імовірних локацій запуску", – повідомляє "Беларускі Гаюн".

Там нагадали, що із 24 лютого 2022 року з території Білорусі по Україні випустили щонайменше 721 ракету.

Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат 6 серпня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", нагадав, що запуск "Кинджалів", імовірно, був із району Тамбова (РФ). Спікер припустив, що російські ракети могли пролетіти через повітряний простір Білорусі. За його словами, наразі цю інформацію уточнюють.

"Але було помічено проліт повітряних цілей саме через Білорусь. Це вже не вперше, тому нічого дивного немає", – сказав Ігнат.

5 серпня Повітряні сили ЗСУ повідомляли, що під час масованої ракетної атаки по Україні частина ракет летіла у напрямку України з Білорусі. Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов припустив 5 серпня, що Росія могла імітувати запуски ракет із РБ, щоб втягнути Білорусь у повномасштабну війну.

Востаннє Україну обстрілювали з території Білорусі у жовтні 2022 року, росіяни тоді використовували дрони, повідомляв посол у Білорусі Ігор Кизим. Про це він сказав в інтерв'ю LIGA.net, яке опублікували 10 березня. Із березня до серпня 2023 року ударів по Україні з території Білорусі також не фіксували.

Контекст:

Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, підтримує Росію у війні проти України. Російські війська 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдання по Україні ракетних та авіаударів.

Лукашенко визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває і нікуди не скеровує своїх військових". У РНБО України вважають, що президент РФ Володимир Путін схиляє Лукашенка до прямої участі у воєнних діях.

16 лютого 2023 року Лукашенко заявив, що "готовий разом із росіянами воювати з території Білорусі лише в одному поки що випадку": якщо з України "хоч один солдат прийде на територію Білорусі".

24 січня Лукашенко заявив, що Україна нібито пропонувала Білорусі укласти "пакт про ненапад", пізніше він повторив це. Президент України Володимир Зеленський 10 березня наголосив, що Україна "не збиралася і не збирається нападати на Білорусь", але з огляду на те, що у російських військ у цій державі "військовий шенген", усім українським військовим "поставлено завдання готуватися до будь-яких викликів".

Після невдалої спроби перевороту ПВК "Вагнер" у Росії в Білорусь скерували найманців ПВК. За даними Держприкордонслужби України станом на 23 липня, у Білорусі вже перебуває приблизно 5 тис. найманців ПВК. У Держприкордонслужбі вважають, що вагнерівці, які прибули до Білорусі, зараз не становлять загрози для України.