Глави МЗС 47 країн засудили постачання КНДР балістичних ракет у Росію
Міністри закордонних справ 47 країн засудили постачання Північною Кореєю балістичних ракет у Росію для агресії в Україні. Текст їхньої спільної заяви опубліковано 9 січня на сайті Міністерства закордонних справ України.
Документ, крім України, підписали представники Албанії, Андорри, Аргентини, Австралії, Австрії, Бельгії, Болгарії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чеської Республіки, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Грузії, Німеччини, Греції, Гватемали, Ісландії, Ірландії, Ізраїлю, Італії, Японії, Латвії, Ліхтенштейну, Литви, Люксембургу, Мальти, Молдови, Монако, Чорногорії, Нідерландів, Нової Зеландії, Північної Македонії, Норвегії, Палау, Польщі, Португалії, Республіки Корея, Румунії, Сан-Марино, Словенії, Іспанії, Швеції, Великобританії, Європейського союзу та США.
"Ми найрішучішим чином засуджуємо експорт Корейською Народно-Демократичною Республікою (КНДР) та закупівлю Росією балістичних ракет КНДР, а також застосування Росією цих ракет проти України 30 грудня 2023 року і 2 січня 2024 року. Передача цієї зброї збільшує страждання українського народу, підтримує війну Росії і підриває глобальний режим нерозповсюдження", – ідеться в заяві.
Керівники МЗС зазначили, що за постачання ракет РФ надає КНДР "цінну технічну й військову інформацію". Вони закликали Пхеньян і Москву дотримуватися відповідних резолюцій Радбезу ООН, негайно припинити всі дії, які їх порушують.
"У той час як Росія запускає хвилі ракет і безпілотників проти українського народу, ми будемо продовжувати стояти разом на підтримку України. Ми також закликаємо КНДР відповісти на численні й щирі пропозиції повернутися до дипломатії – єдиного шляху до міцного миру на Корейському півострові", – наголосили міністри.
Контекст:
У січні 2023 року США оприлюднили докази того, що Північна Корея постачає зброю РФ. КНДР це заперечує і звинувачує США у "поширенні чуток". У березні в Білому домі заявили, що Росія хоче закупити боєприпаси у КНДР в обмін на продовольство.
13 вересня президент країни-агресора РФ Володимир Путін і глава КНДР Кім Чен Ин зустрілися на космодромі Восточний, розташованому на Далекому Сході РФ. Глава Північної Кореї 14 вересня запросив Путіна відвідати Пхеньян. У Кремлі заявили 15 вересня, що Путін і Кім Чен Ин за підсумками переговорів не підписували жодних угод, зокрема щодо військово-технічного співробітництва. За даними аналітиків, Північна Корея збільшила кількість залізничних перевезень до Росії після зустрічі Кім Чен Ина з Путіним.
У Білому домі заявили 13 жовтня, що КНДР упродовж останніх тижнів передала країні-окупанту РФ понад 1 тис. контейнерів із військовим обладнанням та боєприпасами для війни проти України.
1 листопада Bloomberg із посиланням на джерела повідомило, що Північна Корея від серпня передала РФ більше ніж 1 млн артилерійських боєприпасів. За даними розвідки Південної Кореї, КНДР запустила заводи з виробництва боєприпасів на повну потужність, щоб задовольнити потреби РФ, а також, імовірно, доправила Росії балістичні ракети малої дальності.
Про те, що РФ уже отримує десятки балістичних ракет і пускових установок від КНДР, 4 січня написала The Wall Street Journal із посиланням на неназваних американських чиновників. The Washington Post із посиланням на дані розвідки США, які виданню надало двоє американських чиновників, зазначила, що Росія почала запускати по Україні балістичні ракети, передані Північною Кореєю. Цю інформацію підтвердили в Білому домі, зазначивши, що отриману від КНДР балістичну ракету РФ запустила по Україні 30 грудня 2023 року (вона впала на відкритій місцевості), а потім запускала ще за кілька днів.
Питання постачання КНДР балістичних ракет та їх використання у війні проти України стане предметом дискусії в Раді Безпеки ООН 10 січня. Про це 5 січня повідомив постпред України при ООН Сергій Кислиця.