Перехоплення цивільних суден росіянами може призвести до війни між НАТО і РФ у Чорному морі – адмірал США у відставці Ставрідіс
Перехоплення цивільних суден російськими окупантами може призвести до війни між НАТО та країною-агресором РФ у Чорному морі. Таку думку в коментарі Politico висловив адмірал США у відставці Джеймс Ставрідіс.
За його словами, ескалація на морі, зокрема огляд росіянами суховантажу Şükrü Оkan, який прямував до українського порту Ізмаїл на Дунаї, може змусити партнерів України втрутитися в ситуацію, щоб запобігти завданню збитків українській економіці.
Ставрідіс вважає, що "дії Росії в міжнародних водах Чорного моря створюють реальний ризик того, що це переросте у війну на морі між НАТО та РФ".
На його думку, Альянс надає Україні зброю та гроші не для того, щоб "просто спостерігати, як Росія душить їхню економіку незаконною блокадою".
Огляд Şükrü Оkan Ставрідіс назвав "рівнозначним піратству".
Він припускає, що, якщо Росія почне захоплювати судна або спробує "відлякати їх", Альянс відповість підтримкою гуманітарного коридору для судноплавства, захищаючи судна, що прямують до порту Одеси та з нього, "з бойовими літаками НАТО над головою і, можливо, військовими кораблями НАТО в супроводі".
Ставрідіс також додав, що підтримка України з боку членів НАТО, які мають вихід до Чорного моря, – Туреччини, Румунії та Болгарії – призведе до того, що "Чорноморський флот РФ буде перевершено у військовому плані".
15 серпня міноборони РФ опублікувало в Telegram відео висадки групи російських військових на суховантаж для огляду "щодо перевірки наявності заборонених вантажів" після того, як судно не виконало вимоги про зупинку. Як видно на відеокадрах, екіпаж Şükrü Okan поставили на коліна.
Туреччина надіслала країні-агресору РФ попередження уникати ескалації в Чорному морі після того, як російські військові 13 серпня відкрили попереджувальний вогонь, щоб зупинити суховантаж Şükrü Okan, який прямував в український порт Ізмаїл. Про це 17 серпня повідомив центр боротьби з дезінформацією при управлінні з комунікацій адміністрації президента Туреччини. Це була перша заява Анкари щодо інциденту, зазначило Daily Sabah.
Контекст:
17 липня 2023 року РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року.
Президент України Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, що йдуть до українських портів, законними воєнними цілями як потенційні перевізники військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, що йдуть в російські та окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору". Постраждали, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які йдуть у чорноморські порти й з них. Раніше ці маршрути Київ пропонував Міжнародній морській організації. Рада організації визнала право України на вільне торговельне судноплавство, гарантоване міжнародним морським правом, і закликала РФ припинити погрози торговельному судноплавству в Чорному морі.
11 серпня Збройні сили України повідомили про початок реєстрації торговельних суден, які готові скористатися тимчасовими коридорами для перетину Чорного моря.
16 серпня з порту Одеси вийшло перше після розірвання Росією "зернової угоди" судно. На борту контейнеровоза Joseph Schulte, що ходить під прапором Гонконгу, було понад 30 тис. тонн вантажу (2114 контейнерів), зокрема продовольства.