Турецьке судно підірвалося на міні в Чорному морі – Reuters
Біля узбережжя Румунії в Чорному морі на міні підірвалося вантажне судно під прапором Туреччини. Про це 5 жовтня пише Reuters.
Судно, як повідомляє Reuters, підірвалося на морській міні за 11 морських миль (приблизно 20 км) на північ від міста Сулина в Румунії, неподалік входу в Сулинський канал, згідно з інформацією, отриманою Британською компанією морської безпеки Ambrey.
Ambrey наголошує, що інцидент стався того ж дня, коли компанія "поінформувала своїх клієнтів про ймовірне встановлення додаткових морських мін російськими військово-морськими силами з метою зірвати експорт зерна з України".
Зазначено, що судно на короткий час (орієнтовно на три години) кинуло якір, щоб оцінити збитки, а потім відновило плавання.
Джерело Reuters в уряді України підтвердило, що судно підірвалося на міні. Воно також додало, що, імовірно, це була міна часів Другої світової війни "або десантні міни, які залишилися там торік".
За словами глави консалтингової компанії Bosphorus Observer Йорука Ісікf, ідеться про судно Kafkametler, яке дістало незначні пошкодження баластової цистерни, але екіпаж був у безпеці.
Дістати коментар від оператора судна Kafkametler Maritime, що базується у Стамбулі, агентству не вдалося.
Reuters пише, що 5 жовтня о 21.20 за Грінвічем, судно Kafkametler кинуло якір у протоці Дунаю неподалік українського терміналу Вилкове.
Підрив Kafkametler став одним із перших інцидентів за кілька місяців, коли корабель зіткнувся з морською міною в Чорному морі. Схожий випадок зафіксували вранці 20 вересня, коли неподалік порту Суліна на торговому судні Seama, яке ходить під прапором Того, стався вибух. За однією з версій його могла спричинити міна.
МЗС Великобританії 4 жовтня попереджало, що, згідно з даними британської розвідки, Росія може встановити морські міни на шляху цивільних суден, які вивозять українське зерно тимчасовим гуманітарним коридором.
Контекст:
17 липня країна-агресор РФ оголосила про вихід із "зернової угоди", яка діяла з 1 серпня минулого року для безпечного експорту українського зерна Чорним морем. Президент України Володимир Зеленський того ж дня надіслав генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррішу та президентові Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, які прямують в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, які прямують у російські й окуповані українські порти).
Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України. Пошкоджено, зокрема, порти в Одесі, Рені та Ізмаїлі.
10 серпня Україна оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти та з них.
Тимчасовим гуманітарним коридором із портів Одеської області вийшло сім суден, п'ять із них були в Україні до початку широкомасштабного вторгнення. Україна робить усе, щоб гарантувати безпеку тієї ділянки, на якій судна перебувають у її територіальних водах, далі вони потрапляють у територіальні води Румунії, Болгарії й Туреччини.