Клімкін: Вважаю, що Європі треба думати над ядерною парасолькою
Європі необхідно готуватися до імовірного ядерного удару з боку держави-агресора РФ. Таку думку в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
"У 2025 році буде ще одне божевільне питання: це договір про контроль над стратегічними озброєннями, який закінчується 2026-го. І [президент РФ Володимир] Путін зараз заморозив цей договір, але Росія його виконує. І це одне з головних питань стратегічних для Заходу. Тобто який сценарій далі піде? Тобто піде сценарій за похилою, піде сценарій із тим, що ставки буде піднято тим, що розпочнеться якась гонка озброєнь? Як це буде? Розмова з Китаєм – без Китаю? Розмова з Європою – без Європи? Я, наприклад, вважаю, що Європі треба думати над своєю ядерною парасолькою", – сказав ексміністр.
Він зазначив, що в європейських країнах думки щодо цього розходяться.
"У Європі є люди, які зі мною згодні. Є люди, які, на жаль, не згодні. Але вони до цього прийдуть. Якщо хочете, згадайте мої слова за деякий час", – наголосив Клімкін.
Контекст:
21 вересня 2022 року президент країни-агресора РФ Володимир Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. За місяць він заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливість застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".
Президент України Володимир Зеленський говорив, що не вірить у те, що РФ застосує ядерну зброю. Однак у червні 2023 року він додав, що "не може сказати напевно, особливо про людину, яка не має зв'язку з реальністю".
За оцінками міністерства оборони США, в арсеналі РФ є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил, пише The New York Times.
25 березня Путін заявив, що Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, попросив його розгорнути у країні тактичну ядерну зброю.
У червні й липні про переміщення російської ядерної зброї до Білорусі заявляли Путін і Лукашенко. Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 20 червня розповідав, що сховища в Білорусі готують, але "жодна боєголовка ще не була переміщена". Як зазначає AP, переміщення ядерної зброї в червні не зафіксував і НАТО. 21 серпня CNN, посилаючись на заяву високопосадовця Пентагону, повідомив, що РФ і Білорусь "досягли певного успіху" у передаванні ядерної зброї. 22 серпня президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Росія почала перекидати в Білорусь ядерну зброю малої дальності.
Президент США Джо Байден сказав 20 червня, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Однак 13 липня Байден уточнив, що не бачить "будь-яких реальних перспектив" застосування Путіним ядерної зброї.