Лукашенко підписав закон, котрий дасть йому змогу після того, як він піде, залишатися недоторканним, користуватися держмайном і не сплачувати податків
Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, підписав закон, що коригує повноваження глави держави, а також визначає статус президента після того, як він покинув посаду. Про це 3 січня проінформувала пресслужба Лукашенка.
Коригування закону "Про президента Республіки Білорусь" відбулося "з урахуванням оновленої конституції країни і правозастосовної практики", ідеться в релізі.
Зокрема, у документі вказано, що кандидатом у президенти Білорусі може бути "громадянин Республіки Білорусь за народженням, не молодший за 40 років, який має виборче право, постійно проживає в Білорусі не менше ніж 20 років перед виборами, який не має (не мав) громадянства іноземної держави, посвідки на проживання, іншого документа іноземної держави, що дає право на пільги й інші переваги".
Поправки до закону про президента Білорусі Палата представників і Рада республіки схвалили у грудні 2023 року, повідомляло "Радые Свабода". Журналісти вивчили текст документа й перерахували гарантії, які він передбачає для глави держави, що покинув посаду, а також членів його сім'ї.
Зокрема, президент, який припинив здійснювати свої повноваження:
- стає делегатом Всебілоруських народних зборів, а з їхньої згоди – довічним членом Ради республіки (якщо дає змогу здоров'я);
- матиме довічний державний захист;
- має недоторканність за дії на посаді глави держави, імунітет матимуть і члени його сім'ї;
- недоторканними стануть приміщення, транспорт, засоби зв'язку, документи й інше майно експрезидента і його сім'ї;
- збереже право на "президентське" медобслуговування;
- колишнього президента страхуватимуть державним коштом;
- має право на довічну щомісячну допомогу, що дорівнює зарплаті президента;
- безплатно отримає державну нерухомість для проживання, зокрема землю, і не сплачуватиме податку на це майно;
- зможе безплатно користуватися державним і спецзв'язком, а також залами для офіційних осіб і делегацій аеропортів та вокзалів;
- кожен член сім'ї експрезидента Білорусі отримає після його смерті грошову допомогу;
- його буде поховано державним коштом.
"Радые Свабода" виявило також у документі, що "кримінальні справи про злочини проти президента, який припинив здійснювати свої повноваження, і його сім'ї розглядатиме Верховний суд".
Контекст:
Лукашенко керує Білоруссю з 1994 року. Тоді він переміг у другому турі виборів, ставши першим президентом незалежної Білорусі.
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися чергові вибори президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних з їхніми результатами. Їх жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики продовжили затримання опозиціонерів.
23 вересня 2020 року Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна й Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз і США неодноразово вводили санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів.
Наступні вибори президента Білорусі мають відбутися у 2025 році. Лукашенко обіцяв, що більше не балотуватиметься у президенти.