МЗС Польщі терміново викликало посла України. Йому висловили протест після заяв Зеленського на засіданні Генасамблеї ООН

Тиск на Польщу на форумах або надсилання скарг у міжнародні трибунали "не є відповідними методами вирішення спорів" між Варшавою й Києвом, зазначили в польському МЗС
Фото: gov.pl

20 вересня посла України у Варшаві Василя Зварича терміново викликали в МЗС Польщі. Про це повідомляють на сайті зовнішньополітичного відомства Польщі.

Зазначають, що Зварича прийняв заступник держсекретаря МЗС Павло Яблонський.

"Заступник міністра передав рішучий протест польської сторони проти заяв президента [України] Володимира Зеленського, зроблених ним учора на засіданні Генеральної Асамблеї ООН, про те, що деякі країни ЄС розігрують солідарність, водночас опосередковано підтримуючи [країну-агресора] Росію. Заступник міністра закордонних справ зазначив, що стосовно Польщі ця теза не відповідає дійсності й, ба більше, є особливо невиправданою щодо нашої країни, яка підтримує Україну з перших днів війни", – ідеться в повідомленні.

Яблонський вказав, що тиск на Польщу на багатосторонніх форумах або надсилання скарг у міжнародні трибунали "не є відповідними методами вирішення спорів" між Варшавою й Києвом.

"Він також зазначив, що ці дії не будуть ефективними стосовно Польщі, оскільки дії польського уряду щодо захисту інтересів польських фермерів відповідають національному, європейському й міжнародному законодавству. Водночас заступник глави МЗС висловів стурбованість у зв'язку з публічним посланням, яке фіксують останнім часом, вищих представників української влади, що нав'язує односторонній погляд щодо багатопланової проблеми експорту української сільськогосподарської продукції в сусідні країни", – ідеться в повідомленні.

Як вказали в МЗС Польщі, Яблонський висловив сподівання, що "як політика, котру проводить українська влада, так і публічні повідомлення з її боку відбиватимуть справжній характер польсько-українських відносин" – як нинішніх, так і історичних, "з огляду на безпрецедентну допомогу, котру Польща й поляки надають українському народу й українській державі, а також увесь спектр нашої доброї співпраці".

Зеленський під час виступу на засіданні Генасамблеї ООН 19 вересня заявив, що після того, як РФ зірвала Чорноморську зернову ініціативу, Україна працює над забезпеченням продовольчої стабільності.

"Ми запустили тимчасовий морський експортний коридор із наших портів. І ми працюємо над збереженням сухопутних маршрутів для експорту зерна. І тривожно бачити, як дехто в Європі, деякі наші друзі у Європі, розігрують солідарність у політичному театрі, роблячи із зерна трилер. Може здатися, що вони грають власну роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора", – заявив президент України.

На тлі спорів щодо експорту українського зерна між Києвом і Варшавою в Нью-Йорку на полях Генасамблеї ООН не відбулася зустріч Зеленського і президента Польщі Анджея Дуди, яку спочатку планували 19 вересня. Дуда пояснив це "організаційними причинами".

ЗМІ раніше повідомляли, що Зеленський і Дуда мали обговорити експорт українського зерна в Польщу.

Говорячи про спір між Варшавою й Києвом через заборону Польщею ввезення української агропродукції, Дуда на брифінгу в Нью-Йорку 19 вересня порівняв Україну з потопельником, який "може затягнути на глибину". Він зазначив, що Польща захищає інтереси своїх фермерів і не закрила своїх кордонів для транзиту українського зерна, реалізуючи угоди про транспортні коридори через країну.

Контекст:

Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.

15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно, наприклад, із системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно.

Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна. Болгарія заборону скасувала.

18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини й Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі й Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.

19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти і яблук із Польщі.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.