Після заяв про причетність Польщі до диверсій на "Північних потоках" Туск закликав захисників газогонів "перепросити і мовчати"

Туск звернувся до прихільників російських газогонів
Фото: ЕРА

Покровителів газогонів "Північний потік" і "Північний потік – 2", на яких сталися диверсії, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск закликав помовчати. Про це він написав 17 серпня в соцмережі Х.

"Усім захисникам і покровителям "Північного потоку – 1" і "Північного потоку – 2". Єдине, що вам варто зробити сьогодні, – це перепросити і мовчати", – заявив Туск.

Користувач соцмережі Х Visegrád 24 пояснив, про що йдеться.

"Август Геннінг, голова Федеральної розвідувальної служби Німеччини з 1998-го до 2005 року, без доказів звинуватив Польщу у причетності до підриву трубопроводів "Північний потік". Геннінга призначив [на посаду ексканцлер ФРН] Герхард Шредер, співробітник Nord Stream AG, "Газпрому" та "Роснефти", – ідеться у твіті.

В інтерв'ю Die Welt Геннінг заявив, що під час розслідування у ФРН з'ясували, що диверсії виконала "українська група", а якщо дивитися на карту, то нібито видно, що "це можливо лише за підтримки Польщі". Також Геннінг припустив, що польська влада надавала диверсантам матеріально-технічну підтримку, писало Anadolu.

Контекст:

"Північні потоки" – це газогони між Росією й Німеччиною, які пролягають дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік сьогодні зупинено. "Північний потік – 2", аналогічної потужності, побудовано, він готовий до експлуатації, але не почав працювати через санкційні обмеження.

У ніч проти 26 вересня 2022 року в економічній зоні Данії зафіксували витік на одній із гілок магістралі "Північний потік – 2". Пізніше схожі витоки зафіксували на обох нитках першого "Північного потоку". Незадовго до виявлення витоків шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.

Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії й Ісландії назвали подію диверсією. Країни, які зачепив інцидент, розпочали розслідування. На місці події виявили сторонні предмети, повідомили у службі держбезпеки Швеції. Аналіз підтвердив залишки вибухових речовин.

Нелегітимний президент Росії Путін заявляв, що пошкодження газогонів організували західні країни, а США "є головним вигодонабувачем". Західні країни свою причетність до інциденту заперечують. В Офісі президента України вважають, що диверсія на газогонах була вигідна Росії.

На початку 2024 року Данія і Швеція припинили розслідування вибухів на "Північних потоках", не назвавши винуватців інциденту.

14 серпня стало відомо, що прокуратура Німеччини видала ордер на арешт українця через підрив "Північного потоку".